נציגי הסרט "פוקסטרוט". ארכיון (צילום: חדשות 2)
נציגי הסרט "פוקסטרוט". ארכיון | צילום: חדשות 2

אכזבה למועמד הישראלי לאוסקר: "פוקסטרוט" של הבמאי שמוליק מעוז לא יהיה מועמד בטקס פרסי גלובוס הזהב שייערך ב-7 בינואר. הסרט, שזכה לביקורת ציבורית בישראל, לא נכלל בין חמשת המועמדים לפרס הסרט הזר הטוב ביותר. עם זאת, הסרט "וונדר וומן" בכיכובה של גל גדות הישראלית עשוי לקטוף מספר פרסים - אם כי גדות לא מועמדת בעצמה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על תואר הסרט הזר הטוב ביותר יתמודדו הסרטים "A Fantastic Woman", "First They Killed My Father", "In the Fade", "Loveless" ו-"The Square".

על פרס השחקנית הטובה ביותר בקומדיה/מחזמר יתמודדו ג'ודי דנץ', הלן מירן, מרגו רובי, סאירשה רונן ואמה סטון. בפרס השחקנית הטובה ביותר בקטגוריית הדרמה יתמודדו ג'סיקה צ'סטיין, סאלי הוקינס, פרנסס מקדורמנד, מריל סטריפ ומישל וויליאמס.

בטקס פרסי אופיר שנערך בחודש ספטמבר קטף "פוקסטרוט" 8 פרסים, ובראשם פרס הסרט הטוב ביותר. גם הבמאי שמוליק מעוז והשחקן ליאור אשכנזי, שהתעמת פומבית עם רגב, זכה בפרס השחקן הטוב ביותר. הסרט זכה עוד בפרס הצילום, עריכה ומוזיקה, פסקול ועיצוב אמנותי.

שרת התרבות רגב, שלא הוזמנה לטקס, הגיבה לבחירה ואמרה כי אינה מופתעת, אך מאוכזבת. "אני כשרה בממשלת ישראל וכאמא לילדים ששרתו בצה"ל מתביישת שהאקדמיה לקולנוע בישראל מעמידה כפאר היצירה, וכמועמד שלנו לפרס האוסקר - סרט שבחר להעליל שקר על צבא הגנה לישראל", אמרה רגב.

"שחקנית טובה - אך רצחה ילדים פלסטינים" (צילום: רויטרס, חדשות)
מחכה לטקס. גל גדות, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

חילופי האשמות בין רגב ליוצרי הסרט החלו כאשר השחקן ליאור אשכנזי הגיב על הביקורת שהשמיעה על הסרט מבלי שצפתה בו. רגב אמרה כי "זו בושה וחרפה שהסרט נבחר להציג בפסטיבלי קולנוע נחשבים. הדעת אינה סובלת שסרטים המבאישים את שמו הטוב של צה"ל הם אלו שנתמכים על ידי קרן הקולנוע הישראלי".

בתגובה ענה אשכנזי כי "אם רגב הייתה קוראת צ'כוב היא הייתה יודעת מה זה מטאפורה. אם השרה הייתה קוראת צ'כוב אולי היא הייתה יודעת מה זה אלגוריה". רגב לא נותרה חייבת והשיבה אש. "ליאור אשכנזי שלעג לי והתנשא מעליי, לא מתאים לו להיות הגרבוז של המזרחים".

בהמשך זכה הסרט בפרס הגדול של חבר השופטים בפסטיבל ונציה, "אריה הכסף" - הפרס השני בחשיבותו בפסטיבל. פסטיבל ונציה נחשב לאחד מהחשובים בעולם וזהו הישג ענק לבמאי שזוכה בפעם השנייה בפרס בפסטיבל האיטלקי.