פסל מוזהב של ראש הממשלה בנימין נתניהו הוצב בכיכר רבין בתל אביב - כך פורסם הבוקר (שלישי) לראשונה בחדשות 2 Online. "האם בשלה העת להציב פסל מוזהב של המנהיג בכיכר העיר?", תוהה האמן, ישראלי שמבקש בשלב זה לשמור על אלמוניות, "יש כאלה שהדבר יעורר בהם בעתה, ויש לא מעט שהדבר דווקא יעורר בהם תחושת עוצמה וגאווה גדולה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"בדרך כלל אני עוסק בנושאים של חופש ובחירה חופשית באמנות שלי, אבל כל התהליכים שקורים מסביב לא אפשרו לי להמשיך לעבוד על מה שאני עובד בדרך כלל", סיפר האמן לחדשות 2 Online. "רציתי להוציא גם את זה דרך האמנות שלי".

לדברי האמן, הצבת הפסל, שגובהו 4.5 מטרים, הוא רק התחלה של סדרת פעולות אמנותיות. "המטרה היא לבחון את גבולות חופש הביטוי בישראל 2016 - מה קורה כשאני מציב פסל כזה? האם זה גורר סנקציות, כמו מעצר למשל, או שרק יסירו אותו?", הוא מסביר. "כמו כן, אני רוצה לבחון את האינטראקציה שלו עם הקהל, לאן אנשים לוקחים את זה".

"זו פעם ראשונה שאני עושה דבר כזה פוליטי", מודה האמן, שעבד על הפסל במשך כשלושה חודשים בהם הרכיב אותו מעץ ופולימרים לפני שהזהיב אותו. "העבודות שלי לרוב עוסקות בחופש, שהאמת מאוד רלוונטי גם כאן, בהקשר הרחב. אבל רק הזמן יגיד אם זו פרובוקציה או ראיית הנולד".

האמן הבהיר כי איש לא הזמין ממנו את הפסל: "זו יוזמה עצמאית שלי לחלוטין, כאמן שחי בעמי ונמצא כאן כחלק מהמרקם". על ההחלטה להישאר אנונימי אמר: "בשלב הזה זה ישרת אותי יותר, ייתן את הפוקוס על העבודה ולא על ההקשר. בהצבה של הפסל אפשר לראות את החלקים השונים שיש בעם שלנו שלוקחים את זה לכיוונים מנוגדים לגמרי, את ההצבה של פסל של ראש הממשלה בכיכר העיר - חלק מאוד שמחים".

אסף זמיר, סגן ראש העיר תל אביב אמר בתגובה כי "כמובן שאנחנו מעודדים מחאה מכל סוג והדבר הזה יטופל כמו כל דבר שמונח במרחב הציבורי ללא אישור - והוא יוסר. ברור שהמסר הועבר בזה שהדבר הזה הוצג והוא יפונה".

"עד כמה אומן יכול להיות מנותק מהמציאות", כתבה שרת התרבות והספורט ח"כ מירי רגב בדף הפייסבוק שלה בתגובה להצבת הפסל. "ישראל היא דמוקרטיה, זכויות פרט, זכויות אזרחיות, רגישות מוסרית, בית משפט אקטיביסטי, תקשורת חופשית ובקיצור, אחת המדינות הסופר חופשיות. אבל אומנות מנותקת, שעגל הזהב היחיד שלה הוא שנאת נתניהו".