המיצג החדש בבצלאל, היום
המיצג החדש בבצלאל, היום | צילום:

אחרי שהבוקר (רביעי) שוב נתלתה כרזה מבזה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית הספר לאמנות בצלאל, קראו צעירי הליכוד "לסגור את המוסד האקדמי עד לחקירה מעמיקה סביב ההסתה נגד ראש הממשלה". הכרזה הוסרה מקירות המוסד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

על קירות המוסד נתלתה הבוקר כרזה מבזה נוספת ובה נראית דמותו של נתניהו, עירום, כשחבל תלייה סביב אבריו המוצנעים. יו"ר צעירי הליכוד דוד שאין אמר כי "אנחנו מחפשים דרכים יצירתיות לתאר את גועל הנפש ששוטף את בצלאל בימים האחרונים ומודים שקצת קשה לנו. נראה שחלק מתלמידי בצלאל התבלבלו בין חופש הביטוי ואומנות להסתה ברורה".

המיצג הראשון בבצלאל | צילום: דורון הורוביץ' / פלאש 90

"מוסד אקדמי שנותן גיבוי להסתה מסוג כזה נמוך ונלוז אין לו זכות קיום", הוסיף שאין. "אנו קוראים לרשויות לפעול במהרה נגד המסיתים ולסגור את שערי בצלאל עד לבירור מעמיק. לפעול היום לפני שחס וחלילה יהיה מאוחר מדי".

מבצלאל נמסר בתגובה לדברים: "הקריקטורה המדוברת היא ככל הידוע עבודה של סטודנט שנוצרה כמחאה על חקירת המשטרה של סטודנטית בצלאל אמש. הקריקטורה, שהוסרה לבקשתנו מקירות האקדמיה, משקפת את זעם הסטודנטים ביחס לאיום על חופש הביטוי והיצירה בכלל, ובמרחבי האקדמיה לאמנות בפרט. הסטודנטים בבצלאל - מכל קצוות הקשת הפוליטית - קיימו היום מיצג של מחאה שקטה נגד הגבלת חופש הביטוי. בצלאל מעודדת שיח פתוח בעניין גבולות חופש הביטוי ותמשיך כתמיד, לעמוד בחזית, להגן ולשמר את חופש הביטוי והיצירה בישראל".

הסטודנטית שתלתה את הכרזה הראשונה נחקרה אתמול באזהרה על ידי המשטרה בחשד להסתה, לאחר שהתברר כי היא האחראית למיצג האמנות שנתלה בבית הספר, בו הוצגה תמונתו של ראש הממשלה נתניהו ולצידה חבל תלייה. עם סיום חקירתה התחזקה הסברה כי היא פעלה בתמימות וההערכה היא כי לא יוגש נגדה כתב אישום.

חוקרי מפלג התשאול ביחידה המרכזית במשטרת ישראל גבו עדות ממנהל האקדמיה בצלאל, ובעקבותיה המשיכו אל חדרה של הסטודנטית בכפר הסטודנטים בהר הצופים. בתום שיחה קצרה הם ביקשו מהסטודנטית להתלוות אליהם למגרש הרוסים.

מדובר בסטודנטית שנה א', כבת 20, ממוצא ערבי, שהציגה את המיצג הזה במסגרת פרויקט שקיבלו הסטודנטים בני כיתתה. ההחלטה על פתיחה בחקירה לא הייתה מובנת מאליה, ושלשום אף סברו בפרקליטות שלא מדובר בהסתה. לאחר מכן השתנתה ההחלטה, אולי כתוצאה מלחצים שהופעלו.