ארגון שח"ם, ארגון השחקנים בו חברים 130 שחקני התיאטראות הבימה והקמארי, הכריז היום על סכסוך עבודה מול הנהלת התיאטראות. בארגון הזהירו כי אם הסכסוך זה לא ייפתר בשבועיים הקרובים, שחקני הבימה והקמארי ישביתו את שני התיאטרות. אם האיום אכן יתממש, תהיה זו ההשבתה הגדולה ביותר בתיאטרון הישראלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחודשים האחרונים התקיים משא ומתן בין הנהלת התיאטראות לארגון שח"ם על שדרוג ההסכם הקיבוצי שלא עודכן כבר 15 שנה. השבוע התפוצץ המו"מ על שני נושאים מרכזיים. ראשית, בשל דרישת שח"ם להעלאת שכר משמעותית כפיצוי על שחיקת שכר של 40% לטענתם. בנוסף, כ-30% מהשחקנים בארגון משתכרים היום שכר מינימום העומד על 3,000 שקלים בחודש. בארגון דורשים להשוות את השכר לשכר המינימום של המגזר הציבורי שהוא כ-4,600 שקלים בחודש. לאחר שסירבו בהנהלה לתנאיו, הכריז היום אורי רשטיק, מנכ"ל שח"ם על סכסוך העבודה.

"להנהלת התיאטרות פשוט לא אכפת", טוען רשטיק. "פשוט לא אכפת להם שיש שחקנים שמרוויחים פחות משכר מינימום, פשוט לא אכפת להם שיש שחקנים מבוגרים שכשהם ייצאו לפנסיה, קופות הפנסיה שלהם יהיו ריקות. פשוט לא אכפת להם ששחקן מתחיל בשכר של 3,000 שקלים כי אם אהיה אפכת להם, הם היו מנהלים מו"מ בצורה הגונה ואחראית כדי לפתור את המצב".

מהנהלת התיאטראות נמסר בתגובה: "מזה 3 חודשים מתנהל מו"מ רציף מול ארגון שח"ם שמייצג מחצית מהאומנים ועלינו לדאוג גם לאלו שאינם מיוצגים על ידי הארגון. קיבלנו בהפתעה את ההודעה, אך שני התיאטראות ימשיכו לפעול להסדר שיהיה מקובל על שני הצדדים. דאגתנו נתונה לרווחת העובדים והשחקנים".