אמש (ראשון) שידרנו במהדורה המרכזית כתבה על המחסור באולמות קולנוע בצפון ובגליל, לאחר שבשנים האחרונות נסגרו כמה בתי קולנוע באזור והתושבים נאלצים להרחיק עד נהריה או חיפה כדי לראות סרטים. בעקבות הכתבה מסתמן פתרון למצוקה התרבותית וייתכן כי כבר בקרוב יתאפשרו הקרנות סרטים לתושבים. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המצב הקיים שסוקר בכתבה עגום: בכל אזור הגליל אין בית קולנוע אחד, והאחרונים נסגרו לפני כ-10 שנים. כ-200 אלף תושבים שרוצים לראות סרט צריכים לנסוע מרחק של למעלה משעה לקולנוע הקרוב. אפילו בעיר כמו טבריה, בה צולמו אינספור סרטים, אין אולם הקרנה אחד.

המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל, ביחד עם מפעל הפיס, החליטו בעקבות הכתבה "להרים את הכפפה". במשרד ציינו כי מדובר בבעיה שקיימת גם בדרום, והם מקווים שבקרוב יוכלו להסב מבני ציבור בנגב ובגליל לטובת אולמות הקרנה.

חטיף הבוטנים הרחיק את הילדים מהאולמות (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
אילוסטרציה | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בקרוב יוציא המשרד קול קורא לרשויות המקומיות בנגב והגליל, במסגרתו יהפכו מבני ציבור לבתי קולנוע מקומיים. משרד הפריפריה ומפעל הפיס יממנו ציוד הקרנה דיגיטלי מתקדם, והרשויות המקומיות יספקו את המבנים.

על פי היוזמה, הרשויות יידרשו להעמיד מבני ציבור בתחומן תוך התאמתו לדרישות שיוגדרו. כל רשות תבחר חברה מפעילה מתוך רשימה וזאת תפעיל בית קולנוע תוך הקרנת מגוון סרטים והפעלת שירותים משלימים כגון קפיטריה.

"צורך משמעותי להעניק תרבות איכותית"

דוד אזולאי, ראש מועצת מטולה, בירך על המהלך: "יש לנו צורך משמעותי להעניק תרבות איכותית ואנחנו במושבה נשמח להקים משהו מכובד שישרת את כלל תושבי הגליל. כבר מחר אנחנו יכולים להעמיד מבנה ולהתחיל להקרין סרטים מספר פעמים בשבוע".

ראש העיר קריית שמונה ניסים מלכה הוסיף: "אנו מברכים על היוזמה וכבר הנחתי את בעלי התפקידים ברשות להשתתף בקול קורא. כעיר המחוז של הגליל נשמח להיות הרשות הראשונה שתשתתף בפרוייקט התרבותי המבורך". לדברי מלכה, יש בעיר מספר מבנים שיוכלו לשמש כבתי קולנוע: "תושבי קריית שמונה ואצבע הגליל ישמחו להגיע וליהנות מחווית קולנוע איכותית".