גם בחופשת החנוכה הזאת, סרט בקולנוע זו אפשרות שרק מעטים מתושבי הגליל זוכים לה. ולא כי אין ביקוש, פשוט אין אולם הקרנה בכל האזור. יוזמות מקומיות שונות מנסות לתת מענה לחסך התרבותי בצפון, אך ללא תמיכת המדינה המשכיות היוזמות מוטלת בספק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בכל אזור הגליל אין בית קולנוע אחד, והאחרונים נסגרו לפני כ-10 שנים. כ-200 אלף תושבים שרוצים לראות סרט צריכים לנסוע מרחק של למעלה משעה לקולנוע הקרוב. אפילו בעיר כמו טבריה, בה צולמו אינספור סרטים, אין אולם הקרנה אחד. קולנוע אלישבע המיתולוגי, האולם בו הקרין המפיק והבמאי המפורסם מנחם גולן, הוא כיום מבנה להריסה.

"אין קולנוע קרוב, רק בקריון, במרחק שעה וחצי נסיעה ואנחנו רוצים משהו פה שלנו", מספר אופיר בנימין, מיוזמי מחאת "קולנוע במטולה". "העלויות גדולות, בערך 1,000 שקלים ליום הקרנה. מקווים שנמצא בהמשך יזם שיעזור ויקדם".

בעוד התיאטראות נהנים מתמיכות של משרד התרבות שמחייב אותם גם להופיע בפריפריה, קולנוע הוא עסק כלכלי לכל דבר וכרגע לא נמצא יזם שישקיע בכך. "חסרה המעטפת של המדינה", אמר ניסן זאבי מתנועת "שינוי כיוון: צעירים למען הגליל". "זה חשוב למשוך לכאן תושבים, בסוף מי שרוצה לעבור מתל אביב לפה מחפש תעסוקה ושיהיה מה לעשות". כרגע עתיד הקולנוע בצפון לא נראה ורוד, והוא ימשיך להיות תלוי ביוזמות קטנות ומקומיות. התושבים ייאלצו להמשיך ולנדוד מרחקים ארוכים בשביל קצת תרבות והנאה.