ירידה של 20% במכירות הכרטיסים. שיר הסלפי
מתוך "שיר הסלפי" | צילום: חדשות 2

סערת "שיר הסלפי" תוביל לשינוי תכני המופע: בעקבות הביקורת על תכני השיר הרשמי של הפסטיגל, מארגני המופע שוקלים לשנות חלק ממילות השיר או הכוריאוגרפיה שהתלווה לו על מנת לרצות את ההורים שאיימו להחרים את המופע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההמנון הרשמי של הפסטיבל, שחלק מהמילים בו הן "מת על עצמי" ו"תודה רבה למאמי שלימדה אותי ת'סלפי", עוררו מחאה ברשת והורים רבים טענו שהתוכן הרדוד מעיד על התדרדרות תרבותית. גם חברי כנסת ושרים דרשו להתערב בתכני המופע, ואפילו שר החינוך שי פירון טען שיש להציב גבולות ברורים.

המארגנים לא נשארו אדישים למחאה, והבינו שיכול להיות שהגזימו מעט עם תוכן השיר. המפיקים חיכו שהרוחות בציבור יירגעו מעט והחגים יחלפו, ובימים הקרובים הם ייפגשו על מנת להחליט איך לשנות מעט את המילים והריקודים. שורה שמעידה לכאורה על כך שנערה בת 12 מפלרטטת עם צלם - "אפילו בבת מצווש מצטלמת כמו בובה, רוקדת עם כולם ולצלם עושה מוואה" - צפויה להשתנות.

"זה לא א.ב. יהושע, אבל לדעתי הייתה אי הבנה - הם התכוונו לעשות פרודיה על תופעת הסלפי, והרגשנו שאנחנו קצת צוחקים על זה", טענה השחקנית והרקדנית דנה פרידר בריאיון ל"חדשות הלילה". לדבריה, "הגעגועים לערכים של פעם מובנים, אבל באותו פסטיגל יש מחרוזת להקות צבאיות למשל - אפשר לשמוע גם מאיר אריאל וגם ג'סטין טימברלייק, יש מקום לכל הטעמים והסגנונות".

השותף לתנועה שי פירון
"האחריות היא גם עלינו". פירון | צילום: פלאש 90

פירון: "השיר מבטא את האווירה הכללית בחברה"

שר החינוך שי פירון הביע בשבוע שעבר ביקורת על המופע הוותיק והמצליח. "אני שמח על המעורבות ההורית הערה מסביב לקליפ המדובר", כתב פירון בעמוד הפייסבוק שלו, והבהיר כי מפיקי הפסטיגל אינם האחראים העיקריים לבעיה. "קל מאוד לדבר נגד הפסטיגל ולהאשים את מארגניו, אבל 'שיר הסלפי' לא צמח בארץ רחוקה", כתב פירון.

"הוא מבטא תרבות חיים שלמה ההולכת ומתפתחת במקומותינו, כשהפזמון הנבחר 'אני מת על עצמי' מבטא נאמנה את האווירה הכללית בחברה. אפשר להתחסד ולכעוס, אבל השיר הזה ודומיו לא יוצרים תרבות חדשה אלא משרתים את השיח הרדוד שנפוץ במקומותינו", הוסיף פירון. "מעולם שבו ל-'אתה' ו-'אנחנו' היה משקל רב, אנו קמים היום למקום שבו אני במרכז - ואני? 'אני מת על עצמי'".

"האחריות היא גם עלינו המבוגרים - המורים, המדריכים, ההורים", הדגיש שר החינוך. "עלינו להציב את הגבולות, להקפיד לשמור על ערכים אנושיים חשובים על אף השינויים בעולם בו אנו חיים. בואו נדבר ונחשוב אחרת, נעצב תרבות מאוזנת יותר ועל פיה נחנך את ילדינו, כותבי השירים כבר יתאימו את עצמם למציאות החדשה".

גם שרת המשפטים ציפי לבני התייחסה לשיר שעורר סערה: "הילדים שלי כבר לא בגיל הפסטיגל, אני יודעת שלא כל שיר חייב להיות יצירת אמנות, ואני ממש לא צדקנית - ובכל זאת, העניין הזה של לגדל ילדים על המסר של לעוף על עצמם? מישהו הגזים", כתבה השרה בעמוד הפייסבוק שלה בשבוע שעבר. "בקיצור, הורים יקרים, עכשיו צריך להתעקש לאזן עם יותר ערכים בבית וכמובן במערכת החינוך - הבנת האחר, עזרה לזולת, משהו מפעם במובן הישן והטוב של המילה".