הניצחון השוודי האחרון. עוד אחד השנה? (צילום: רויטרס, חדשות)
הזוכה השוודי ב-2015. השיר הועתק? | צילום: רויטרס, חדשות

שירים שהשתתפו ואף זכו באירוויזיון ודומים מאוד לשירים אחרים, יותר מדי דומים: על רקע סערת התביעה הפוטנציאלית של חברת התקליטים "יוניברסל" נגד דורון מדלי וסתיו בגר, יוצרי השיר הזוכה באירוויזיון 2018 "Toy" לפיו השיר הועתק ועומד בפני סכנת פסילה, לכאורה, חזרנו לשירים אחרים שהתמודדו בתחרות המוזיקה הגדולה בעולם שנטען שהועתקו - ולא נפסלו. אחרי שתאזינו, כנראה שלא תבינו איך השתתפותם לא נפסלה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

באירוויזיון 2015 זכה השיר "Heroes" של הזמר Måns Zelmerlöw שייצג את שוודיה - וכאמור ניצח. כבר מהרגע בו נחשף, 3 חודשים לפני שהתחרות נערכה, ברשת זיהו שהשיר מזכיר באופן מחשיד להיט של David Guetta עם יותר מ-150 מיליון צפיות ביוטיוב, "Lovers On The Sun", ששוחרר שנה קודם לכן. האזינו ותחליטו בעצמכם אם השירים דומים. ואם תהיתם - השיר והזכייה השוודית באותה השנה לא נפסלו.

הזוכה מדנמרק ב-2013. "העתיקה" וניצחה (צילום: רויטרס, חדשות)
הזוכה מדנמרק ב-2013. "העתיקה" וניצחה | צילום: רויטרס, חדשותגם כלפי השיר המנצח באירוויזיון 2013 מטעם דנמרק, "Only Teardrops", עלה חשד כבד להעתקה מהשיר "I Surrender" של ההרכב K-Otic. האזנה לשני השירים כמעט ולא מותירה מקום לספק, אך גם במקרה הזה - השיר לא נפסל וגם לא הזכייה הדנית.

העתקה בוטה? נציג שוודיה ב-2016 (צילום: רויטרס, חדשות)
העתקה בוטה? נציג שוודיה ב-2016 | צילום: רויטרס, חדשות


מקרה חמור אפילו יותר שמעלה חשד כבד להעתקה הגיע ב-2016 - ושוב החשודה הייתה שוודיה, שאירחה את האירוויזיון באותה השנה. הנציג שנשלח לייצג את שוודיה ב-2016, Frans, ביצע את השיר "If I Were Sorry" - שיר שברשת זיהו מיד כשיר מועתק באופן די מוחשי מהשיר "Catch and Release" של Matt Simons - שיר ששוחרר ב-2014 והפך אף הוא ללהיט ענק. זו ההשוואה בין השירים, שנראה שלא מותירה מקום לספק. וכן, גם במקרה הזה - השיר לא נפסל וזכה במקום החמישי בתחרות.

באירוויזיון בשנה שעברה בקייב עלו גם כן טענות להעתקה - הפעם כלפי השיר שהתחרה מטעם בלגיה, "City Lights" שזכה במקום הרביעי. נטען שהשיר הועתק מהשיר "Éclat" של הזמרת Alexe Gaudrealt ששוחרר במאי 2016, שנה לפני התחרות. וכן, ניחשתם נכון: גם השיר הזה לא נפסל.

"העתקה? זה רצף אקורדים נפוץ בפופ ורוק"

ובינתיים - מוזיקאי ישראלי ששמע על כוונות התביעה של "יוניברסל" נגד יוצרי השיר "Toy" החליט להרים את הכפפה ולהראות שאין ממש בכוונות התביעה.  גלעד הרצוג, חבר בלהקת הקציצות של לידיה ופישיבום, הקליט את עצמו מבצע את השיר "Toy" על רקע המנגינה של כמה שירים מוכרים ובהם גם השיר שנטען ש-"Toy" הועתק ממנו - והעלה את הסרטון לרשת. "זה פשוט רצף אקורדים שמשתמשים בו מלא בפופ ורוק, כך שאם הטענה היא הרמוניה גנובה היא פשוט לא נכונה", הוא מוסר בשיחה עם החדשות online. האזינו לביצוע בסרטון המצורף ותשפטו בעצמכם.

בהכנת הידיעה השתתפה עדי זריפי