לוגו התחרות. העיר תוכרז בשבוע הבא (צילום: יח"צ כאן, חדשות)
לוגו התחרות. העיר תוכרז בשבוע הבא | צילום: יח"צ כאן, חדשות

משלוש ערים תצא העיר המארחת של אירוויזיון 2019 בישראל: 3 חודשים וחצי מאז הזכייה המרגשת של נטע ברזילי באירוויזיון 2018 בליסבון, בישראל נערכים לאירוח הגרסה הבאה של תחרות המוזיקה הגדולה בעולם. ביומיים האחרונים, ביקרו בישראל מנהלי איגוד השידור האירופי EBU, כדי לבחון מקרוב את המתקנים המוצעים לאירוח, לקראת ההכרזה הצפויה בשבוע הבא על העיר בה תיערך התחרות: תל אביב, ירושלים או אילת. היכן צפוי להיערך האירוויזיון בכל עיר ובאילו תאריכים צפויה להתקיים התחרות? האפשרויות וההערכות

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

אירוויזיון בתל אביב: התחרות במרכז הירידים

האולם המוצע לאירוח התחרות בתל אביב הוא ביתן 2 שבמרכז הירידים - אולם בו נערכות תערוכות והופעות שונות לאורך השנה, בהן הפסטיגל בחנוכה. האולם מסוגל להכיל כ-10,000 צופים - כמות העומדת בתקנון האירוח של ה-EBU, אך שנחשבת קטנה ביחס לאירוויזיונים שנערכו בשנים האחרונות. התחרות האחרונה בליסבון, למשל, נערכה באולם שהכיל כ-18 אלף מקומות.

במידה ומרכז הירידים ייבחר לאירוח התחרות, יוקמו בביתנים הנוספים שבו גם מרכז העיתונות שצפוי להכיל כ-1,500 עיתונאים מרחבי אירופה וככל הנראה שהמקום יכיל גם את היורוקלאב - המועדון הרשמי בו נערכות מסיבות בשבוע בו נערכת התחרות.

אולם התחרות: ביתן 2 במרכז הירידים (צילום: עמית גירון, חדשות)
ביתן 2 במרכז הירידים בתל אביב | צילום: עמית גירון, חדשות

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, נפגש אתמול (רביעי) עם המפקח הכללי על תחרויות האירוויזיון מטעם איגוד השידור האירופי, יון אולה סאנד, שביקר במרכז הירידים על מנת לבחון מקרוב את המתקן המוצע לאירוח.

ראש העיר חולדאי והמפקח סאנד, אתמול (צילום: יח״צ כאן, חדשות)
ראש העיר חולדאי והמפקח סאנד, אתמול | צילום: יח״צ כאן, חדשות

ייתכן כי בפגישה בין השניים, שב חולדאי על הצעתו להקים את "כפר האירוויזיון" בגן צ'ארלס קלור הסמוך לחוף הים. זהו מתחם רשמי בו נערכות הופעות שונות של אמנים ושנמכרות בו המזכרות הרשמיות של התחרות מדי שנה.

אירוויזיון בירושלים: התחרות בפיס ארנה

המפקח הכללי של התחרות ביקר אתמול גם באולם נוסף שנחשב מועמד מוביל לאירוח התחרות בישראל - פיס ארנה בירושלים, המסוגל להכיל כ-14 אלף מקומות, ושבמשך רוב ימות השנה, מארח משחקי כדורסל. המתקן נחשב אידיאלי לאירוח הן מבחינת מספר הצופים והן מבחינת יתר הצרכים הדרושים להפקה, אולם אירוח שם יצריך השבתה של ההיכל לזמן ממושך - זאת לצורך הקמת הבמה.

העיר המארחת תוכרז בשבוע הבא (צילום: יח״צ כאן, חדשות)
סאנד בפיס ארנה בירושלים, אתמול | צילום: יח״צ כאן, חדשות

בירושלים מעוניינים לארח את התחרות - בפעם השלישית בהיסטוריה של העיר - אלא שבניגוד לסטנדרטים של 1979 ו-1999, באירוויזיון של ימינו נערכות חזרות גם בסופי שבוע - מה שיצריך חילול שבת, דבר שמעורר אי נוחות בקרב גורמים חרדיים בעיר. לפני כחודשיים, רבה של העיר ירושלים, אף קרא שלא לקיים את האירוויזיון בשטחה עקב חילול השבת הצפוי.

גם במקרה בו ירושלים תיבחר לאירוח התחרות, צפויים להיות מוקמים בה אותם המתקנים - מרכז עיתונות גדול, יורוקלאב ויורוווילג' - כפר האירוויזיון.

אירוויזיון באילת: התחרות בהיכל זמני בשטח הנמל

אפשרות שלישית לאירוח שעלתה, ושנראית כאופציה הכי פחות ריאלית, היא אירוח של תחרות המוזיקה הגדולה בעולם בעיר הדרומית בישראל, אילת. מאז נודע דבר הזכייה הישראלית, עבדו בעיריית אילת על הצעה מפורטת שקוראת להביא את האירוויזיון דווקא לשם.

ואולי האירוויזיון ייערך באילת? (צילום: Moshe Shai/FLASH90, חדשות)
ואולי האירוויזיון ייערך באילת? | צילום: Moshe Shai/FLASH90, חדשות

הבעיה היא שבעיר לא קיים אולם העומד בתקן, לכן הציעו בעירייה להקים בשטח נמל אילת אולם זמני, בהאנגרים ייעודיים, שיכיל כ-10,000 מקומות לצופים. נציג מטעם העירייה העביר אתמול למפקח סאנד, את ההצעה של עיריית אילת לאירוח התחרות. בהקשר הזה, אמר אתמול המפקח סאנד כי ״אנו נכונים לפתרונות מחוץ לקופסה ואף עשינו זאת בעבר, צריך רק שיעמדו בלוחות הזמנים״.

"נטע אמרה שצריך לגדל עור של פיל" (צילום: AP, חדשות)
נטע ברזילי. הביאה את האירוויזיון לארץ | צילום: AP, חדשות

בשבוע הבא, אז תוכרז העיר המארחת של התחרות - יוכרזו גם התאריכים הרשמיים בהם היא תיערך בישראל. שתי האפשרויות שעל הפרק הן: 14, 16 ו-18 במאי או 21, 23 ו-25 במאי. חצאי הגמר צפויים להיערך בימים שלישי וחמישי, ושלב הגמר, בו תשתתף ישראל לצד 25 מדינות נוספות, בשבת. ההחלטה על העיר המארחת והתאריכים תתקבל על ידי נציגי ה-EBU ותאגיד השידור הציבורי "כאן", האמון על הפקת התחרות בישראל.