ארדן (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
"מאיפה הבושה לבקש דבר כזה" | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הגיב הבוקר (שלישי) לחשיפת החדשות כי אנשי איגוד השידור האירופי הציבו לממשלה רשימת דרישת לקיום האירוויזיון. בריאיון שהעניק בתוכנית "נכון להבוקר" בגלי צה"ל תקף: "בושה וחרפה, לא מבין מאיפה יש להם את החוצפה לדרוש דבר כזה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהמשך השר לבטחון פנים קרא לראש הממשלה להיענות בשלילה לבקשתם: "אני מאוד מקווה שראש הממשלה לא יקבל את התנאים ההזויים האלה".

אין תמונה
שר התיירות יריב לוין

גם שר התיירות, יריב לוין, הגיב לפרסום רשימת התנאים שהציב איגוד השידור האירופי ובריאיון ב"מה בוער" עם רינה מצליח ורזי ברקאי בגלי צה"ל, אמר: "אני חושב שהדרישות של איגוד השידור האירופי צריכות להיות כמו מכל מדינה אחרת. האירוויזיון הוא הזדמנות יוצאת דופן לחשוף את ישראל ואני מאוד מקווה שבתאגיד השידור דווקא ימצאו לנכון להיעזר ביכולות שלנו במשרד התיירות".

בשבוע שעבר ביקרו בישראל נציגים של איגוד השידור האירופי, ובעקבות הביקור הזה שלחו יו"ר איגוד השידור האירופי והמפקח על האירוויזיון מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו הם מפרטים שורה של דרישות ותנאים מוקדמים שישראל תהיה חייבת לעמוד בהם. כך פורסם אתמול לראשונה במהדורה המרכזית.

עוד מכשול בדרך? (צילום: פלאש 90 / אלכס קולומיסקי, חדשות)
עוד מכשול בדרך? | צילום: פלאש 90 / אלכס קולומיסקי, חדשות

לא זאת בלבד, אלא שהם מבקשים שנתניהו יצהיר בכתב שהוא אכן יעמוד בתנאים, שהם לכאורה שבלוניים מבחינת האיחוד אבל יש להם משמעות אחרת לגמרי כשזה מגיע בקונטסט של סערות האירוויזיון הבלתי פוסקות, ובמיוחד לאור הדגש על בקשות נפיצות. אלו הם התנאים והדרישות:

  • מתן אשרות כניסה לישראל ללא קשר לדעה פוליטית
  • המבקרים יהיו רשאים לטייל בישראל ללא הגבלה, בלי קשר לדעה פוליטית, לדתם או לנטייתם המינית
  • חופש עיתונות וביטוי מוחלט לכל המשתתפים והמשלחות
  • הסרת מגבלות דתיות וביצוע חזרות גנרליות בשבת
  • עצמאות מוחלטת לתאגיד "כאן" בעריכת המשדר
הדרישות מהממשלה (צילום: החדשות)
הדרישות מהממשלה | צילום: החדשות

באיגוד השידור האירופי מבהירים שמדובר בדרישות סטנדרטיות למדיי ושהן נדרשות מכל מדינה. גורם בממשלה אומר: זה מרגיש שהאיגוד חשדן מאוד לגבי עריכת התחרות כאן, לא בכדי האיגוד כותב במכתב הזה שהוא מבקש שנציג של ממשלת ישראל, בעדיפות לראש הממשלה, יכתוב הצהרה רשמית, ובה יאשר את התנאים המוקדמים הללו ויבטיח שיבצע את הצעדים הנדרשים ליישומם.