לוגו התחרות. העיר תוכרז בשבוע הבא (צילום: יח
לוגו התחרות בישראל | צילום: יח"צ כאן, חדשות

ברגע האחרון נמצא פתרון, אירוויזיון 2019 ייערך בישראל: ביום האחרון שנותר להפקדת הערבות ההכרחית לאיגוד השידור האירופי EBU, ולאחר חילופי מהלומות קשות בין תאגיד השידור הציבורי "כאן" לממשלה, הצדדים הגיעו היום (שלישי) להבנות שיאפשרו את קיום תחרות האירוויזיון הבאה בישראל. מועצת התאגיד אישרה את הסיכום שאליו הגיעו הצדדים.   

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

מהתאגיד נמסר: "כאן רואה באירוח האירוויזיון בישראל חשיבות גדולה למדינה בחשיפה תדמיתית ובהיותו מנוף כלכלי לישראל. אחרי מגעים קדחניים התחייב האוצר כי במקרה שהאירוויזיון לא יתקיים בישראל בשל נסיבות שאינן תלויות בתאגיד, תובא לממשלה הצעה למתן פתרון לתאגיד באשר לסכום הערבות שיחולט. עקב כך התאגיד יפקיד היום את סכום הערבות, בסך 12 מיליון אירו. התאגיד מאמין כי ממשלת ישראל תעשה כל שביכולתה להבטיח קיום אירוויזיון ראוי ומכובד בישראל ותעמוד בהתחייבויות שריה, כפי שבאו לידי ביטוי בתקשורת, באשר לתקצוב התחרות. נושא מימון הארווזיון יידון בין התאגיד  והצוותים המקצועיים  באגף תקציבים. הצוותים המקצועיים יביאו את המלצתם בפני הגורמים המוסמכים".

בשעות האחרונות ראשי התאגיד ומנכ"ל משרד האוצר הגיעו להסכמות לפיהן התאגיד ייקח הלוואה של כ-50 מיליון שקלים למימון הערבות לאיגוד השידור האירופי EBU. אם הערבות תחולט בגלל אירוע חיצוני, משרד האוצר יביא הצעה לפתרון לממשלה. עוד הובהר כי הצדדים עדיין לא הגיעו לסיכום סופי על האופן שבו ימומן האירוע עצמו - וימשיכו בדיונים בקרוב.

הזכייה תוביל לאירוח בישראל. נטע ברזילי | צילום: AP, חדשות

בהודעה רשמית מטעם משרד האוצר, נמסר כי במקרה שבו תחולט הערבות הכספית שהתאגיד נדרש להעמיד לאיגוד השידור האירופי בגין מעשה או מחדל שאינו תלוי בתאגיד או מצוי בשליטתו, יביא המשרד בפני הממשלה הצעה למתן פתרון לתאגיד בהתייחס לסכום שחולט ובשים לב לפעילות התאגיד ולחובות המוטלות עליו לפי דין‎‎.

בקרוב מאוד צפויה להתקבל ההחלטה על העיר המארחת של אירוויזיון 2019 בישראל, שצפוי להיערך בחודש מאי - כשהמועמדות המובילות לאירוח הן ירושלים ותל אביב. אמש (שני) פרסם ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, פוסט בעמוד הפייסבוק שלו, בו הביע נכונות לממן את עלויות האולם המארח בגני התערוכה בעיר כדי להביא לפתרון המשבר - אלא שתנאי המכרז לאירוח האירוויזיון ממילא קובעים כי העיר המארחת תישא בעלויות האולם.

חילופי מהלומות - ואיום בסגירת התאגיד

המשבר הנוכחי נפתר לאחר יומיים של חילופי מהלומות בין תאגיד השידור הציבורי "כאן" לממשלה על רקע שאלת מימון האירוויזיון והעמדת הערבות ל-EBU. אמש פורסם במהדורה המרכזית כי גורמים במשרד האוצר התריעו כי אם האירוויזיון הקרוב לא יתקיים בישראל, ראש הממשלה בנימין נתניהו יחדש את מאמציו לסגור את תאגיד השידור הישראלי - ושר האוצר כחלון לא יעמוד הפעם בדרכו. בתאגיד התבצרו בעמדתם: "על המדינה לספק את התקציב לאירוח".

צפו בהצהרה של כחלון (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90, חדשות)
הממשלה התחייבה לפצות במקרה של ביטול | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90, חדשות

בלשכת ראש הממשלה הבהירו כי באופן רשמי סגירת התאגיד אינה עומדת על הפרק כרגע, אולם גורמים בכירים בממשלה טענו כי המסר חריף במיוחד: איום שהסגירה תעבור בחקיקה עוד בכנסת הנוכחית. בינתיים שר התקשורת איוב קרא ניסה להביא לפשרה בין התאגיד לממשלה, והציע לתאגיד להגיש ערבויות במימון ממשלתי ואז לשבת לשולחן המשא ומתן.

ירון אברהם ויונתן ריגר השתתפו בהכנת הידיעה.

צמרת מערכת הביטחון, בכירי מערכת אכיפת החוק, אומנים מובילים וגיבורים מעוררי השראה – וכולם Live על במות בנייני האומה. ועידת המשפיעים של חברת החדשות ב-3 בספטמבר 2018 בבנייני האומה בירושלים | הבטיחו את מקומכם והירשמו: https://newsevent.co.il/