"הגיע זמנך ללכת". השרה רגב (צילום: אלכס קולומיסקי, פלאש 90, חדשות)
עולה להתקפה. רגב | צילום: אלכס קולומיסקי, פלאש 90, חדשות

"כחלון לא מונע תמיכה של המדינה בגוף שחותר תחתיה": שרת התרבות והספורט, מירי רגב, שיגרה היום (שני) מכתב חריף ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בו היא תוקפת את שר האוצר כחלון ומשרדו - זאת עקב כך שהם אינם פועלים למנוע, כך להגדרתה, תקצוב ממשלתי לגופים שנותנים במה לאנשים החותרים תחת המדינה וסמליה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במכתב מוחה רגב על כך שהשר כחלון אינו פועל לשלול תקציב שנועד לממן את תיאטרון בית הגפן בחיפה בו ייערך פסטיבל "ימי תרבות ערבית", שבו יופיע בין היתר הראפר תאמר נפאר, שבוחר לשלב בשיריו מסרים חריפים נגד ישראל ומדיניותה כלפי הפלסטינים. התיאטרון הגיש בקשה שטרם נידונה לתמיכה בפסטיבל שייערך "בסימן התרבות הפלסטינית".

רגב טוענת ששר האוצר "לא מיישם את סמכותו על פי חוק" לשלול תקצוב ממשלתי מגופים, אירועים ואומנים ששוללים את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית."לצערנו, הסמכות לאכיפת חוקי הנכבה אינה בידי משרד התרבות והספורט אלא בידי שר האוצר ומשרד האוצר שאינם אוכפים את סמכותו ולא פועלים כדי למנוע את העיוות לפיו המדינה תומכת בגוף הנותן במה לאנשים החותרים תחת המדינה וסמליה", הוסיפה.

תאמר נפאר (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
הראפר תאמר נפאר | צילום: רויטרס, חדשות"התכנים שפורסמו מעוררים מחלוקת ולפי הפרסומים הם נותנים במה להסתה ועידוד טרור תוך שהם מעלים על נס כוכבות המעלות על נס תמיכה בטרור כגון נאילה וחבר מרעיה והזמר הראפר תאמר נפאר, הידוע בשיריו האנטי ציונים והתבטאויותיו והמסרים כנגד מדינת ישראל וערכיה", כתבה רגב.

הסמכות לפסול תכני תרבות נמצאת בידיה של ועדה בין-משרדית שמרכז משרד האוצר. עד היום דחתה הועדה עשרות בקשות ביניהן בקשות שהגישה השרה עצמה. רגב מצדה, ניסתה בעבר לחוקק חוק המפקיד את ההכרעה בדבר עמידה בדרישות לקבלת מימון ממשלתי בידי שר התרבות. החוק לא עבר בקריאה שנייה ושלישית, אך השרה רגב מתכוונת לנסות לקדם אותו גם בכנסת הבאה.


פורום "נכי צה"ל למען ביטחון ישראל" המלווה על ידי תנועת "אם תרצו" הצטרף למכתבה של השרה רגב בקריאה לכחלון: "לא יעלה על הדעת שבמדינת ישראל יתקיים פסטיבל בו זמר מעודד שנאה ואנטישמיות לעיני כל. אנו קוראים לשר כחלון להפעיל שיקול דעת, למנוע את החרפה הזו ולבטל את המימון הציבורי לאירוע ויפה שעה אחת קודם".

זו אינה הפעם הראשונה שהשרה רגב יוצאת נגד פעילותו של הראפר תאמר נפאר. ב-2016 נטשה רגב במחאה את טקס פרסי אופיר שבו הופיע נפאר, ושילב בשירו טקסט של המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש.

משר האוצר משה כחלון נמסר בתגובה: "אפעיל את סמכויותיי בחוק ללא היסוס כדי לשלול תקצוב ממוסדות שמסיתים או פועלים נגד המדינה".