מחאת המשפחות השכולות נגד הסרט "לאה צמל-עורכת דין": משפחות שכולות החברות בפורום "בוחרים בחיים" מחו היום (ראשון) מול מפעל הפיס. הסיבה: הענקת הפרס בפסטיבל דוקאביב לסרט המציג את עו"ד לאה צמל באור חיובי. הסרט אשר מציג את סיפורי חייה זכה בפרס מטעם מועצת הפיס לתרבות ואמנות. במהלך המחאה זעקו נציגי המשפחות השכולות בדרישה מיו"ר מפעל הפיס אביגדור יצחקי לבטל לאלתר את הענקת הפרס הכספי ליוצרי הסרט, שכן לטענתם הוא מבזה את זכר הנרצחים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

נציגי פורום "בוחרים בחיים" שהגיעו לבית מפעל הפיס הם הרצל ומירב חג'אג, הוריה של סגן שיר ז"ל שנרצחה בפיגוע בארמון הנציב, שמעון גולבנציץ אביו של סגן דוד ז"ל שנפל בפעילות מבצעית בחברון, הדס מזרחי, אלמנתו של אלוף משנה ברוך ז"ל שנרצח בערב ליל הסדר בדרך לקרית ארבע, ולדמיר לוברסקי אביו של לוחם דובדבן רונן ז"ל שנהרג בפעילות מבצעית לפני שנה וחצי ודבורה גונן, אמו של דני ז"ל אשר נרצח בפיגוע במעיין ליד הישוב דולב.

עוררה סערה, עו"ד לאה צמל (צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות)
עו"ד לאה צמל | צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות

נציגי המשפחות השכולות חילקו פליירים לעוברים ושבים עליהם נכתב: "אראלה לא צלצלה אליי - ללאה צמל כן", "מפעל הפיס - פרס לטרור" ועוד. כדי להמחיש את מחאתם על ביזוי דם יקריהם, הם שפכו דליים עם צבע אדום בכניסה לבית מפעל הפיס בתל אביב. הרצל ומירב חג'אג' החברים בפורום המלווה על ידי תנועת "אם תרצו" אמרו: "באנו כדי להפגין את הכעס והכאב שלנו על מתן פרס לסרט המפאר את פועלה של עורכת הדין צמל".

"צמל הגנה על מחבלים - אלו שפגעו ביקירנו ובנו", המשיכו הזוג חג'אג'. "בין הרוצחים השפלים שעליהם הגנה עו"ד צמל נמצאים המחבל שרצח את אורי אנסבכר, המחבלים שעשו לינץ בחיילים ברמאללה ועוד".

עוד תקפו זוג ההורים: "סרט על מי שמפעל חייה הוא הגנה על מחבלים ועוד מפעל הפיס רואה בו השראה - הזוי". הם תהו: "האם מתוך כל היצירות הישראליות נמצא דווקא הסרט הזה ראוי לקבל עידוד בסכום של 150 אלף שקל?. האם חברי אותה וועדה שבחרה את הסרט לא ראו לנגד עיניהם נהרות של דם ששפכו הלקוחות של עו"ד צמל?". לבסוף תקפו חריפות ואמרו: "נתינת הפרס הזה הוא ביטוי לאטימות וחוסר אחריות לחברה הישראלית".

הישג למחאת ההורים (צילום: תנועת "אם תרצו"‎, חדשות)
מחאת ההורים השכולים | צילום: תנועת "אם תרצו"‎, חדשות

הסרט שנבחר בפסטיבל דוקאביב יהיה הסרט הישראלי שייצג את המדינה בטקס פרסי האוסקר בארצות הברית. מפעל הפיס אומנם לא מממן את הפסטיבל ולא השתתף במימון הסרט, אך מממן באופן קבוע את הפרס לסרט שנבחר לייצג את ישראל באוסקר.

ממפעל הפיס נמסר בתגובה: "מפעל הפיס הוא הגוף המשמעותי ביותר בכל הקשור לתמיכה ועידוד התרבות, האמנות והיצירה בישראל. בין היתר ממן מפעל הפיס את פרס אופיר, פרס ספיר, פרס לנדאו וכן את הפרס בפסטיבל דוקאביב".

"המשותף לכל אלו הוא שבכולם ללא יוצא מן הכלל, ועדות מקצועית ובלתי תלויות הן שקובעת את הדירוג של היצירות ובוחרת את המנצחים", נמסר. "פסטיבל בוחר את הסרט הישראלי שייצג את המדינה באוסקר. מפעל הפיס אומנם לא מממן את הפסטיבל ולא השתתף במימון הסרט, אך מממן באופן קבוע את הפרס לסרט שנבחר לייצג את ישראל באוסקר".