קובי מרימי, הנציג הישראלי לאירוויזיון, סיפק ביצוע מרגש לשיר "Home" שנגמר בדמעות - אך הגיע רק למקום ה-23 בתחרות הנוצצת שנערכה בתל אביב. במהלך הלילה (בין שבת לראשון) פורסמו התוצאות המלאות - שחושפות כיצד הצביע הקהל בכל המדינות המשתתפות.

ואיך הצביעו בכל מדינה? היכנסו ובדקו

מהשופטים קיבל קובי מרימי 12 נקודות בלבד - כולן מבלארוס (דוז פואה), שדווח קודם לכן על פסילת הניקוד של שופטיה שחשפו את הצבעתן עוד לפני הגמר. מהקהל קיבל מרימי 35 נקודות - 12 נקודות (דוז פואה) מצרפת, 7 ממולדובה, 5 מקפריסין, 4 מגאורגיה, 3 מרומניה, עוד 3 מצ'כיה ונקודה נוספת מסן מרינו.

הדירוג המלא בתום גמר האירוויזיון, בשקלול כל ההצבעות:

1. הולנד  (492 נקודות) - דנקן לורנס, "Arcade"
2. איטליה (465 נקודות) - מחמוד, "Soldi" (כסף)
3. רוסיה (369 נקודות) - סרגיי לזרב, "Scream"
4. שווייץ (360 נקודות) - לוקה האני, "She Got Me"
5. נורווגיה (338 נקודות) - קיינו, "Spirit in the Sky"
6. שוודיה (332 נקודות) - ג'ון לונדוויק, "Too Late For Love"
7. אזרבייג'אן (297 נקודות) - צ'ינגיז, "Truth"
8. צפון מקדוניה (295 נקודות) - תמרה טודבסקה, "Proud"
9. אוסטרליה (285 נקודות) - קייט מילר-היידקה, "Zero Gravity"
10. איסלנד (234 נקודות) - האטארי, "Hatrið mun sigra" (השנאה תגבר)
11. צ'כיה (157 נקודות) - לייק מלואווי, "Friend of a Friend"
12. דנמרק (120 נקודות) - לאונורה, "Love Is Forever"
13. סלובניה (105 נקודות) - זאלה קראלי וגאספר סאנטל - "Sebi"
14. צרפת (105 נקודות) - בילאל חסאני, "Roi" (מלך)
15. קפריסין (101 נקודות) - טאמטה, Replay
16. מלטה (95 נקודות) - מיקלה, "Chameleon"
17. סרביה (92 נקודות)- נבנה בוזוביץ', "Kruna" (כתר)
18. אלבניה (90 נקודות) - יונידה מליצ'י, "Ktheju tokës"
19. אסטוניה (86 נקודות) - ויקטור קרונה, "Storm"
20. סן מרינו (81 נקודות)- סרהט, "Say Na Na Na"
21. יוון (71 נקודות) - קתרין דושקה, "Better Love"
22. ספרד (60 נקודות) - מיקי, "La Venda"
23. ישראל (47 נקודות) - קובי מרימי, "Home"
24. גרמניה (32 נקודות) - סיסטרז, "Sister"
25. בלארוס (31 נקודות) - זנה, "Like It"
26. בריטניה (16 נקודות) - מייקל רייס, "Bigger Than Us"

הקהל בישראל העניק 12 נקודות (דוז פואה) לרוסיה, 10 לנורווגיה, 8 לאיטליה, 7 לשווייץ, 6, לאוסטרליה, 5 לספרד, 4 לצרפת, 3 לאזרבייג'אן, רק 2 להולנד הזוכה ונקודה נוספת לדנמרק. הניקוד המלא של השופטים בישראל: 12 להולנד, 10 לאיטליה, 8 לאסטוניה, 7 לאזרבייג'אן, 6 לשוודיה, 5 לאוסטרליה, 4 למלטה, 3 לשווייץ, 2 לצרפת ונקודה אחת לצ'כיה.

בין חמשת השופטים הישראלים - הזמרת דורון טלמון (ג'יין בורדו), הזמרת שלומית אהרון שהשתתפה באירוויזיון 1981, הזמרת דיקלה, אביעד רוזנבאום מ"כאן" והכותב והמלחין אבי אוחיון - התגלו מספר חילוקי דעות. כל השופטים מלבד אוחיון העניקו להולנד את המקום השני (אוחיון דירג את הזוכה במקום השלישי) - וכך קיבלה הולנד דוז פואה מהשופטים בישראל, כפי שהכריז יזהר כהן בשידור, למרות שאף שופט לא העניק לה את המקום הראשון. כל שופט בחר במדינה אחרת כזוכה שלו: טלמון רצתה לתת דוז פואה לאזרבייג'אן, אהרון העדיפה את אסטוניה, דיקלה ורוזנבאום הלכו עם איטליה ואוחיון בחר בשוודיה.

נציגי איסלנד (צילום: באדיבות כאן 11, חדשות)
נציגי איסלנד | צילום: באדיבות כאן 11, חדשות

כך זכתה הולנד

המדינה שקיבלה הכי הרבה קולות מהציבור האירופאי (ואוסטרליה) היא נורווגיה עם 291 נקודות. הולנד, הזוכה הגדולה, הגיעה "רק" למקום השני בהצבעת הקהל עם 261 נקודות: בקרב השופטים הולנד הגיעה למקום השלישי אבל בהפרש צמוד, ושקלול הנקודות הוביל לזכייה. איטליה הייתה במקום השלישי בהצבעת הקהל וקיבלה 253 נקודות, בעוד רוסיה זכתה ל-244 נקודות ושווויץ הגיעה למקום החמישי בבחירת הקהל עם 212 נקודות.

הזמר דנקן לורנס שייצג את הולנד קיבל דוז פואה רק משתי מדינות בהצבעת הקהל - בלגיה ורומניה, וקיבל 231 נקודות מכל השופטים, שהספיקו לו למקום השלישי בשלב ההצבעה הראשון, בפער של 8 נקודות בלבד משוודיה. מהשופטים קיבל דוז פואה כאמור מישראל - ומשבע מדינות נוספות: ליטא, פורטוגל, לטביה, שוודיה, צרפת, בלגיה ורומניה.

הוביל אצל השופטים. נציג שוודיה (צילום: AP, חדשות)
הוביל אצל השופטים. נציג שוודיה | צילום: AP, חדשות

שוודיה, שקיבלה 239 מהשופטים והייתה במקום הראשון בתום הקראת ניקוד השופטים מ-41 המדינות המשתתפות, זכתה לדוז פואה מהקהל רק במדינה אחת - נורווגיה הסמוכה - ו-93 נקודות בלבד מהקהל, שלא הספיקו לה למקום הראשון. השופטים ברחבי היבשת התלהבו הרבה יותר מהשיר של ג'ון לונדוויק, שקיבל דוז פואה מאוסטרליה, אירלנד, איסלנד, ספרד, דנמרק, הולנד, פינלנד, אסטוניה, צ'כיה וארמניה.

צפון מקדוניה, שהובילה ברוב שלבי הצבעת השופטים, הייתה אחת מהפתעות התחרות - למרות שסיימה לבסוף רק במקום השמיני. הנציגה תמרה טודבסקה קיבלה 237 נקודות בשלב הצבעת השופטים - רק שתיים פחות מהולנד. היא זכתה לדוז פואה מהשופטים בשש מדינות - שווייץ, אוסטריה, מולדובה, אלבניה, בריטניה וסרביה. בהצבעת הקהל זכתה ל-12 נקודות רק מסרביה ו-58 נקודות סך הכול מהקהל.

נציגת צפון מקדוניה, אמש (צילום: AP, חדשות)
נציגת צפון מקדוניה, אמש | צילום: AP, חדשות

איסלנד, ששלחה את הלהקה הפרובוקטיבית "האטארי", זכתה לאהדה יחסית מהקהל - עוד לפני שחשפה את דגלי אש"ף כהבעת תמיכה בפלסטין. שיר המטאל הזועם זכה ל-186 נקודות מהציבור האירופאי ולדוז פואה מהקהל בשלוש מדינות - הונגריה, פולין ופינלנד. בקרב השופטים השיר לא זכה לדוז פואה אך קיבל 10 נקודות מהשופטים בבלגיה ו-48 נקודות בלבד בשלב הראשון.

למקום האחרון הגיעה בריטניה, ולא בפעם הראשונה בעשור הזה: מהקהל קיבל הזמר הבריטי מייקל רייס שלוש נקודות בלבד - מאירלנד השכנה. בהצבעות השופטים, רק בלארוס "פרגנה" יחסית לשיר עם 5 נקודות, והביצוע קיבל 13 נקודות מהשופטים ו-16 סך הכול. גרמניה, עם הצמד "סיסטרז", התבשרה בשידור חי שקיבלה 0 נקודות מהקהל בבית. בקרב השופטים דווקא קיבל השיר אהדה גדולה יותר עם 32 נקודות, מתוכן 8 מדנמרק ו-8 מבלארוס.

עם סיום הגמר נחשפו גם ההצבעות בחצי הגמר: מהתוצאות עולה כי אוסטרליה זכתה בחצי הגמר הראשון עם 261 נקודות, בעוד הזוכה הגדולה הולנד הגיעה למקום הראשון בחצי הגמר השני. עוד התברר כי ליטא פספסה את ההעפלה לגמר לדנמרק בנקודה אחת בלבד. פולין - שהשתתפה בחצי הגמר הראשון - החמיצה את ההעפלה בנקודה אחת בלבד, ובלארוס העפילה במקומה.

במת גמר האירוויזיון (צילום: רויטרס, חדשות)
במת גמר האירוויזיון | צילום: רויטרס, חדשות

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו