עפה באוויר וגם בהימורים. אוסטרליה (צילום: AP, חדשות)
עפה באוויר וגם בהימורים. אוסטרליה | צילום: AP, חדשות

חצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2019 מאחורינו, אז מה אומרים ההימורים? התחרות בתל אביב נפתחה אמש (שלישי) במופע מרהיב במיוחד של זוכת האירוויזיון הקודם, נטע ברזילי - מה שהיווה את נקודת הפתיחה של אחת ההפקות הכי נוצצות ומושקעות שנראו בשנים האחרונות ואולי מזה זמן רב. אלא שאז הגיעו השירים, שרובם לא היו מלהיבים במיוחד - אבל בין כולם בלטה הופעה אחת שריתקה את הצופים למסך - והשפיעה על ההימורים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ההופעה שמיקדה את מרב תשומת הלב וזכתה לתשואות הרמות ביותר מהקהל הייתה ההופעה האוסטרלית, בה הזמרת המבצעת קייט מילר-היידיקי והמלוות שלה התנדנדו על עמודים גבוהים במהלך המופע - ולצופים בבית נראה היה כאילו הן מרחפות באוויר. הגימיק תאם בדיוק לנושא השיר, "Zero Gravity".

השואו המרהיב של אוסטרליה מיצב אותה כאחת המועמדות לזכייה בגמר בשבת - ונכון לעכשיו היא נמצאת במקום השלישי בהימורים עם סיכויי זכייה של 9%. מעל אוסטרליה ממוקמות בהימורים שתי מדינות שיופיעו רק מחר, בחצי הגמר השני - שוודיה במקום השני עם 13% והולנד, שנמצאת במקום הראשון בהימורים מאז שהשיר נחשף, עם 28% סיכוי לנצח.

השנאה ניצחה. נציגי איסלנד (צילום: אורית פניני, כאן תאגיד השידור‎, חדשות)
השנאה ניצחה. נציגי איסלנד | צילום: אורית פניני, כאן תאגיד השידור‎, חדשותאוסטרליה היא המדינה שממוקמת הכי גבוה בהימורים מבין כל 10 המדינות שעלו לגמר מחצי הגמר הראשון. איסלנד היא המדינה השנייה שממוקמת גבוה בטבלת ההימורים ועלתה לגמר מהמופע אמש - והיא נמצאת במקום השישי. יוון, עולה נוספת לגמר, רק במקום ה-11 בהימורים - וקפריסין וצ'כיה במקומות 12 ו-13.

לא שר בסולם הנכון והפתיע. נציג סן מרינו (צילום: אורית פניני, כאן תאגיד השידור‎, חדשות)
לא שר בסולם הנכון והפתיע. נציג סן מרינו | צילום: אורית פניני, כאן תאגיד השידור‎, חדשותסן מרינו, המדינה שהפתיעה את כולם כשהעפילה לגמר לאחר שבכל החלק הראשון של השיר הזמר סרהאט בכלל לא שר בסולם הנכון, ממוקמת לאחר חצי הגמר במקום 26 בהימורים - מקום אחד מתחת לקובי מרימי מישראל, שחלק מהופעת הגמר שלו שודר אמש כחלק מההיכרות המוקדמת עם השירים המתחרים אוטומטית בשלב הגמר.

המפקח על תחרות האירוויזיון, יון אולה סאנד, חשף היום שהפער בין השיר שהגיע למקום העשירי בחצי הגמר (השיר האחרון שעולה לשלב הבא) למקום ה-11 עמד על שתי נקודות בלבד. עוד חשף שצוותי השיפוט והקהל בבית הסכימו על 8 מתוך 10 עולות לגמר - מבלי לחשוף כמובן על אילו מדינות הייתה הסכמה ועל אילו לא.

הדרמה האמיתית תחל מחר: הפייבוריטים יעלו לבמה

לאחר חצי הגמר הראשון, התנודות בהימורים לא דרמטיות במיוחד - פשוט כי השירים שנחשבים פייבוריטים לזכייה מתחרים כולם בחצי הגמר השני, שייערך מחר. עיקר תשומת הלב תופנה מחר בערב לשירים משוויץ, שוודיה, מלטה, רוסיה, הולנד (במקום הראשון בהימורים) ואזרבייג'אן. לאחר מופע חצי הגמר מחר, תמונת המדינות המועמדות לזכייה בהימורים תתחדד ותתבהר יותר.

בשבת ייכנסו לתמונה גם 6 המדינות שמתחרות אוטומטית בגמר - ובהן גם ישראל. גם בין המדינות הללו יש לפחות שתי מועמדות שמוזכרות כזוכות פוטנציאליות: איטליה עם השיר "Soldi" שיבצע מחמוד וצרפת עם השיר "Roi", שיבצע על הבמה בילאל חסאני - שיר שעלה מאוד בהימורים בעקבות ההופעה בחזרות.

קובי מרימי בגמר האירוויזיון, בשבוע שעבר (צילום: הדס פארוש, פלאש 90, חדשות)
יופיע בגמר בשבת. קובי מרימי | צילום: הדס פארוש, פלאש 90, חדשות

במסגרת שידור חצי הגמר אמש, שודרו קטעים מ-3 מתוך 6 השירים שיתחרו אוטומטית בגמר על מנת להכיר אותם לצופים - ובין השירים הללו היה גם השיר של המדינה המארחת, ישראל. בשידור ראו הצופים רק דקה מתוך הביצוע של קובי מרימי ל-"Home", אך את הביצוע המלא ניתן לראות ברשת - ושם הוא זוכה למחמאות לא מעטות מגולשים שצפו בו. "ביצוע קולי מדהים, הייתה לי צמרמורת", כתבו מגיבים. "זה שיר ששווה מקום בעשירייה הראשונה", הוסיפו אחרים.

החמישייה המובילה בהימורים נכון לעכשיו, לפני מופע חצי הגמר השני והגמר, היא: הולנד במקום הראשון, שוודיה במקום השני - צמצמה מאוד את הפער מהולנד במהלך שבוע החזרות ונחשבת למועמדת ריאלית למדי לניצחון (אם תנצח, זו תהיה הזכייה השביעית שלה, שתמצב אותה כאלופת האירוויזיון של כל הזמנים יחד עם אירלנד), אוסטרליה במקום השלישי, רוסיה רביעית - וצרפת חמישית.