הכותרת בעיתון הגארדיאן היום (צילום: theguardian.com)
הכותרת בעיתון הגארדיאן היום | צילום: theguardian.com

מרימים לה: בעולם מפרגנים לנטע ולמדינת ישראל על זכייתה הרביעית באירוויזיון עם השיר "טוי". עשרים שנה לאחר הזכייה הקודמת, אירופה מזכירה לישראל שהאנטישמיות בצד כשמדובר במוזיקה טובה. במקביל משתמשי טוויטר רבים תקפו את ישראל על הניצחון בעוד מתחוללת מהומה על גבול עזה. נשיא קפריסין בירך: "ברכותיי לניצחונה של ישראל".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אחת המברכות הבולטות של נטע הייתה היריבה המשמעותית ביותר, אלני פוריירה, שבשלב מסוים הוערך שתזכה. פוריירה כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "תודה אירופה על האהבה! מזל טוב לבחורה שלי נטע ברזילי". הפיינליסטית הקפריסאית הוסיפה איור של השתיים מרגע הגמר מחובקות.

הפוסט של היריבה מקפריסין (צילום: טוויטר)
הפוסט של היריבה מקפריסין | צילום: טוויטר

בנוסף לזמרת, נשיא קפריסין, ניקוס אנסטסיאדאס, בירך את נטע ואת ישראל ורשם כי "כל אירופה מהדהדת מוזיקה הערב". מעבר לכך סירב הנשיא להתעסק בהפסד הצורב ובחר לעודד את פוריירה על הגעתה של קפריסין למקום השני בפעם הראשונה אי פעם. זהו המקום הגבוה ביותר אליו הגיעה המדינה עד כה ששיאה הקודם היה המקום החמישי.

גם כותרות העיתונים שיבחו את הבחירה האירופית והתייחסו לזכייה בתחרות המותחת בפרגון מקיר לקיר. עיתון הגארדיאן תיאר את ברזילי כמי "שכבשה את לב אירופה".

הפרגון העולמי לנטע (צילום: טוויטר)
הפרגון העולמי לנטע | צילום: טוויטר

מברכת נוספת הייתה הסופרת ג'יי קיי רולינג שכתבה: "כל הכבוד ישראל! מנצחת ראויה". עוד מברכים כללו דיפלומטים מרחבי העולם כדוגמת הדיפלומט הקנדי אנתוני היטון שרשם: "ישראל היקרה, אנחנו לא מבינים את הטירוף סביב האירווויזיון אבל אנחנו מבינים כישרון". הדיפלומט הוסיף בעברית: "מזל טוב וכל הכבוד".

התגובות במקרות את ישראל
התגובות במקרות את ישראל | צילום:

במקביל לתגובות המפרגנות, עמודי הטוויטר התמלאו בתגובות המבקרות את ישראל ואת אירופה על הבחירה בשיר נוכח המצב בגבול עזה. משתמשים כתבו שיש להחרים את התחרות בשנה הבאה כדי לא לתמוך בישראל. עומאר גאריב כתב: "דרום עזה הופצצה על ידי ישראל לפני מספר שעות, אך כל אירופה עסוקה בניצחון של המתמודדת הישראלית כי מסתבר שחיינו לא חשובים".

מנגד, בישראל פתח הבוקר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ישיבה רשמית באמירה בוקר TOY כשהוא מבצע את תנועת התרנגולת - סימן ההיכר של השיר הישראלי המנצח. "בימים האלה ירושלים מתברכת בהרבה מתנות. קיבלנו עוד אחת אתמול בערב, עם הניצחון המזהיר והמותח של נטע", אמר ראש הממשלה. "המתנה היא שהאירוויזיון יגיע בשנה הבאה לירושלים, אנחנו נהיה גאים לארח אותו. אני חושב שנעסוק בכל מה שכרוך כדי לאפשר עוד אירוע גדול עם צפייה בינלאומית גדולה בעיר שלנו, במדינה שלנו".