הדוז פואה בדרך? באופן חגיגי נפתח אמש (שלישי) חצי הגמר הראשון של האירוויזיון בעיר ליסבון שבפורטוגל. הנציגה הישראלית, נטע ברזילי הצליחה להתברג בין עשרת השירים יעלו לגמר שיתקיים במוצאי שבת. הצוות הישראלי היה ה-7 בסדר הביצועים ונחשב לאחד הפייבוריטים לזכייה בתחרות - ולקבל את מרב הצבעות הקהל באירופה. 19 מדינות השתתפו בחצי הגמר הראשון והשאר - בחצי הגמר השני שייערך ביום חמישי. לאחר העלייה לגמר אמרה ברזילי: "אני גאה ונרגשת שהצלחתי להעפיל לגמר, מחכה בציפייה ליום שבת ומבטיחה לעשות כל שאני יכולה בכדי להביא את האירוויזיון לישראל".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כמיטב המסורת קדם להופעתה של נטע קטע וידאו, "תעודת זהות", בו נראתה מופיעה עם הלופר המפורסם במסיבת רחוב בליסבון. השיר הישראלי היה ה-7 בסדר ההופעות, הקהל הישראלי המשולהב שהגיע לתמוך נקלט בעדשות המצלמה רוקד עם דגלי ישראל. גם הקהל האירופאי היה על הרגליים ושר את מילות השיר הקליט. בתום הביצוע קראה נטע לעבר הקהל בעברית "כפרה עליכם!".

נטע ברזילי מתכוננת לגמר (צילום: שני נחשוני, כאן 11)
נטע ברזילי | צילום: שני נחשוני, כאן 11

שלשום השתתפה ברזילי יחד עם הצוות הישראלי בחזרה הגנרלית השנייה והמכריעה, בה ביצעה את השיר TOY מול צוות שופטים מהמדינות המשתתפות, ביצוע שכבר קבע כ-50% מהנקודות בחצי הגמר. לחצי הגמר הגיעה ברזילי כמתמודדת מובילה, אולם לראשונה מאז חשיפת השיר היא אינה בראש: במהלך היום הדיח השיר הקפריסאי את השיר הישראלי מפסגת רשימת ההימורים.
חרף ההדחה מהמקום הראשון - לפחות לעת עתה - ברזילי עדיין מובילה בלבבות המעריצים: ברחובות ליסבון מסתובבים חובבי אירוויזיון מכל רחבי העולם. "אני מת על נטע ואני מת על השיר הזה", מבהיר תייר אמריקני המתגורר בצרפת, והגיע לפורטוגל במיוחד עבור האירוויזיון.

גם התיירים הספרדים מחזיקים אצבעות לנטע: "זה אחד השירים האהובים עלינו, הוא מאוד שמח ומצחיק". לדבריהם, השיר זכה להצלחה כללית במדינתם, ואף שמעו אותו מתנגן ברדיו המקומי. חבורת סבתות פינלנדיות שהגיעו גם הן לאירוע מוסיפות: "זה שיר מאוד טוב, אני אוהבת את הזמרת". חבורת תיירים שהגיעה מבריטניה מאמינה גם היא שהשיר הישראלי הוא הטוב ביותר. "הוא קצבי וכיפי", הם מסבירים.

בטקס השטיח האדום שנערך לפני שלושה ימים בליסבון, לקראת חגיגות חצי הגמר, התראיינה נטע ברזילי ואמרה: "תשומת הלב מביכה, אני מנסה להישאר ממש מרוכזת". ברזילי הוסיפה כי "מעולם לא הרגשתי פייבוריטית בחיי, אבל זה ממש נחמד להיות כזאת במיוחד עבור משהו כל כך מיוחד במינו. זה כבוד גדול".