מתוך הסרט
מתוך הסרט "נולד בדיר יאסין" | צילום: HOT 8 ורותם פארן‎, חדשות

סערת התרבות הבאה? בצעד נדיר וחריג ביותר, המועצה לביקורת סרטים מבקשת לקיים דיון מחודש בעניין הסרט התיעודי "נולד בדיר יאסין", למרות שהיא כבר העניקה לו את אישור הצנזורה שלה. למרות הפנייה, הסרט של נטע שושני, שמביא עדויות של חיילי צה"ל על הטבח בדיר יאסין שבוצע ב-1948, כבר מוקרן במשך שנה בסינמטקים השונים ובערוץ 8.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בשבוע שעבר הוכרז שהסרט מועמד לפרס אופיר, האוסקר הישראלי, ורק אז התעורר קול מחאה של פורום המשפחות השכולות שטענו שהסרט פוגע בחיילי צה"ל. שרת התרבות מירי רגב, ששוב לא צפתה בסרט לפני שהחליטה להתערב (כמו במקרה של "פוקסטרוט"), פנתה למשרד האוצר בדרישה לבדוק אם הוא עובר על "חוק הנכבה" ומבזה את צה"ל.

יוצרי הסרט קיבלו היום טלפון מהמועצה לביקורת סרטים ונדרשו לשלוח פעם נוספת, בצעד נדיר, עותק של הסרט לדיון צנזורה מחודש שיתקיים ב-9 ביולי. כשפנינו ליו"ר המועצה, יחיאל גוטמן, הוא אמר שהדרישה אינה קשורה לשרה רגב.

"צריך לראות על מה מדובר, מי אמר שיש בעיה?", אמר גוטמן. "אני גם לא מכיר הרבה סרטים שאושרו בוועדות משנה במועצה ואחר כך עוררו עניין ציבורי רחב".

כשנשאל האם המועצה יכולה לפסול סרט שכבר אושר, השיב גוטמן: "אני לא אמרתי שאנחנו הולכים לפסול אותו. בעיקרון הצנזורה עומדת על כך שגם כשמשהו מאושר, מישהו יכול לערער, ואז יש דיון נוסף. אם מחליטים לנקוט אחרת, נוקטים אחרת".