עשרות נגני התזמורת הפילהרמונית הישראלית, מנצח וירדנה ארזי אחת התייצבו על בימת היכל התרבות בתל אביב כדי לבצע בעיבוד חדש את שיר ה-70 שבחרו גולשי החדשות Online - "אתה לי ארץ". כל אחד מהם עשה את תפקידו בדיוק מושלם כדי שתתקבל התוצאה שלפניכם לרגל יום העצמאות ה-70 של ישראל.

השיר שכתב יורם טהר לב והלחינה נורית הירש הגיע למקום הראשון, מתוך רשימה של 70 שירים ישראלים שעמדו לדירוג הגולשים במשך שבועיים. מיד עם סגירת ההצבעה הועברה הודעה אל המנצח ירון גוטפריד שיצר עבורו עיבוד קלאסי מחודש.

כ-30 אלף כניסות נרשמו בעמוד ההצבעה שהציג רשימה של 70 שירים ישראלים מ-70 שנות המדינה. כ-3,300 מהמצביעים בקרב הגולשים דירגו את השיר של ארזי במקום הראשון. במקום השני, בפער קטן, הגיע השיר "עטור מצחך" של אריק איינשטיין עם כ-3,100 קולות. במקום השלישי הגיע "ירושלים של זהב" של נעמי שמר, במקום הרביעי סיים "אדון עולם" של עוזי חיטמן ואת החמישייה הראשונה סגר איינשטיין בהופעה נוספת עם השיר "אני ואתה".

לדירוג המלא של השירים לחצו כאן

למקום ה-66 הגיע צביקה פיק עם "מעלה מעלה", אחריו דורגה מרגלית (מרגול) צנעני עם "עוד יהיה לי" ו"תחזור תחזור" של משינה סיים במקום ה-68. במקום ה-69 והמכובד נבחר רון שובל עם השיר "לפעמים" ואת הרשימה סגר ברי סחרוף עם "יומולדת".

"אני בשוק, אני בהלם, אני המומה", אמרה ארזי לפני כשבועים בשיחה עם החדשות Online שבה בישרנו לה על התוצאה. "זה כבוד לי, כמו גם לנורית הירש וליהורם טהר לב".

"אתה לי ארץ" הוא שיר הנושא מתוך אלבומה השלישי של ארזי ואחד השירים המזוהים איתה ביותר. השיר הוזמן על ידי רשת ג' של קול ישראל במיוחד עבור יום העצמאות ה-36 למדינת ישראל. אחרי שיצא לרדיו באפריל 1984 הוא זכה מיד להצלחה גדולה.

במרוצת השנים הפך השיר לאחד מסמליה של ארזי. היא ביצעה אותו במהלך הופעתה בפני קהל של אלפי יהודים ברוסיה במסגרת משלחת רשמית ראשונה של ראש ממשלה ישראלי לרוסיה בשנת 1994, אליה הוזמנה ארזי על ידי ראש הממשלה המנוח יצחק רבין. בשנת 2008 פרסם העיתון "ידיעות אחרונות" סקר מיוחד של מינה צמח לקראת חגיגות ה-60 למדינת ישראל ובו נבחר השיר כאחד מחמשת ההמנונים הישראלים של כל הזמנים.

התזמורת הפילהרמונית הישראלית (צילום: עודד אנטמן)
התזמורת הפילהרמונית הישראלית | צילום: עודד אנטמן

איך הגענו ל-70 השירים?

ועדה של פאנל של 5 אנשי מקצוע מתחום המוזיקה, כל אחד מנקודת מבט מוזיקלית שונה, גיבשה את רשימת השירים. אלה חברי הוועדה:

ירון גוטפריד – מנצח, פסנתרן ומלחין
לבנת בן חמו – שדרנית ועורכת מוזיקלית (גלי צה"ל וגלגל"צ)
עופר גזית – מרצה בכיר בבית הספר למוזיקה ע"ש בוכמן-מהטה באוניברסיטת תל אביב
ליאור איתן – נגן פיקולו וחבר הנהלת התזמורת הפילהרמונית
לירון זייד – כתב החדשות

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו