גפן בהופעה, ארכיון (צילום: יוג'ין לויט)
גפן בהופעה, ארכיון | צילום: יוג'ין לויט

המוזיקאי המצליח אביב גפן מפלרטט כבר תקופה ארוכה עם העולם הפוליטי ולא הסתיר מעולם את דעתו - מהשיר בשנות ה-90' בו טען ש"ראש הממשלה שיכור" ועד המחאות נגד נתניהו ודונלד טראמפ בהופעות בשנים האחרונות. בריאיון ל"ליידי גלובס" שמתפרסם היום (רביעי) חושף גפן את לבטיו בנושא ומצהיר: "אם אני רוצה, אני אלך לעסוק בפוליטיקה. נראה מה יהיה, אני לא פוסל כלום".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בריאיון לורד רמון ריבלין אמר גפן: "יש לי כוח אלקטורלי גדול. 25 שנה אספתי קהל. חלקם הגדול יבחר בי, כי אני משדר סוג של אמת. אני עוד לא בנוי לזה בשלב הנוכחי, כי זה יגרע מהאמנות". גפן הוסיף כי עתיד המדינה מדאיג אותו: "אנשים לא מספיק מבינים כמה זה חשוב לי. אני מייצג פלח בעם. אני מייצג משהו גדול מסך שיריי". גפן

עוד סיפר גפן בריאיון על המחשבות הפוליטיות שחולפות בראשו: "אני אומר לעצמי: אתה בן 44, קח את כל 'ילדי אור הירח', תקים מפלגה, תצרף אליך אנשים חזקים וכריזמטיים ובאמת תשפיע. אני עוד לא שם". גפן הדגיש כי הוא רואה בהופעותיו בטלוויזיה - למשל כמנטור ב"דה ווייס" - מהלך אמיץ ופוליטי לא פחות. "אני מופיע בערוץ 2 וחושף את האג'נדות שלי לאנשים שונים ממני. זה הדבר האמיץ והקשה".

במהלך השנים פנו מספר מפלגות פוליטיות לגפן, לדבריו, והוא סירב: "מה שמושרש בי זו אהבת הארץ, יותר מביבי, לדעתי. אני מת על הארץ. לא חושב שיש הרבה אמנים שנלחמו על המקום שהם חיים בו כמוני. אני באמת ביקורתי כלפי מה שקורה פה".

אביב גפן וליברמן (ארכיון) (צילום: חדשות 2)
"לא אזנח את הביקורת למען חשבון הבנק" | צילום: חדשות 2

"נתקל באמירות קשות נגדי"

גפן מתח ביקורת חריפה על חבריו המוזיקאים: "הרבה אמנים זנחו את הביקורת למען חשבון הבנק שלהם ובשביל הופעות למען ועדי עובדים. לי זה בחיים לא עבר בראש. הופעתי בפני חברת אמדוקס. הם לקחו אותי בגלל הדעות שלי, בגלל מי שאני. כשבוחרים אמן כמוני זה חלק מחיזוק המיתוג של חברה כקולית". הזמר הסביר כי הוא מוכן לשלם מחיר על דעותיו: "תמיד אתה חושש לאבד קהל, אבל זה לא ימנע ממני להיות קודם נאמן לעצמי ולאמת שלי. אני חושב שהקהל שלי מעריך את זה. ההצלחה מפחידה, כי כשמצליחים יש הרבה מה להפסיד. יש גם משהו בודד בהצלחה".

בעבר אמר בריאיון בחו"ל כי "חצי מהישראלים" רוצים שהוא ימות וסיפר כי הוא מסתובב עם שומר ראש. היום אמר גפן כי "היו כמה שנים שבעקבות דברים שאמרתי, הרחוב היה מאוד חלוק לגבי 'אביב גפן'. היום גם אלה שלא מחזיקים באותה דעה כמו שלי מעריכים את כישרון הכתיבה שלי. אני עדיין נתקל לא פעם באמירות קשות נגדי, אבל זה המחיר אם אתה מחליט להגיד משהו".

גפן הוסיף ותיאר את ההופעות האחרונות שזכו לשם "נשף רוק", בהן גם התייחס למתרחש בעולם הפוליטי. "בחוויה הזו יש המון כוח, שאני לא פורט לכוח אלקטורלי. מוזיקת רוק זה דבר פשיסטי. לעמוד מול ההמון זה פשיזם. זה תמיד יהיה פגאני עם הרמות היד. יש בזה משהו מאוד פשיסטי, עוד מההופעות של דיוויד בואי, ולכן זה עובד", הסביר.