פרטים חדשים: למה בוטלה הופעת גפן. צפו (צילום: אביר סולטן /Flash 90)
ישוב להופיע בפני חיילים? אביב גפן | צילום: אביר סולטן /Flash 90

כעשור לאחר שהתקבלה בצה"ל החלטה שלא לאפשר לאמנים שלא השלימו שירות צבאי מלא להופיע בפני חיילים במסגרות צבאיות, כעת מסתמנת מגמת שינוי. העיתונאית לילך שובל דיווחה הבוקר (שני) ב"ישראל היום" כי קצין החינוך והנוער הראשי המליץ להתיר לאמנים ששוחררו מסיבות מוצדקות לשוב ולהופיע בפני חיילי צה"ל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המלצת קצין החינוך הונחה על שולחנו של ראש אכ"א מוטי אלמוז, שטרם קיבל החלטה סופית בנושא. במסגרת גיבוש ההמלצה נפגשו קצינים בחיל החינוך והנוער עם כעשרה אמנים, שבעבר נאסר עליהם להופיע בפני חיילי צה"ל מפני שלא השלימו שירות צבאי מלא, אך הביעו רצון להופיע בפני חיילים בהתנדבות. בין האמנים הבולטים: אביב גפן, שעורר סערה בשנות ה-90' כשקרא לא להתגייס, ומושיק עפיה, ששירת בצבא במשך שנה ושמונה חודשים בלבד.

נפגש עם קצינים. עפיה (צילום: חדשות 2)
נפגש עם קצינים. עפיה | צילום: חדשות 2

אם המהלך אכן יאושר על ידי ראש אכ"א, כל אמן שירצה להופיע בפני חיילים ולא ביצע שירות צבאי מלא יוכל להגיש בקשה להופיע בפני חיילים. בקשת האמן תיבחן על ידי ועדה מיוחדת של קצינים מחיל החינוך ואכ"א, בשיתוף איגוד אמני ישראל (אמ"י), כשאחד הקריטריונים יהיה סיבת שחרורו של האמן מהצבא. תנאי נוסף שיוצב בפני האמן: אי התבטאות בפומבי נגד צה"ל או נגד שירות צבאי, תוך מתן משקל גם לרצונו של האמן להקדיש מזמנו, ולהופיע ללא תשלום.

ההחלטה שלא לאפשר לאמנים שלא השלימו שירות צבאי מלא להופיע מול חיילים התקבלה לפני כעשר שנים, כשח"כ אלעזר שטרן כיהן כראש אכ"א. הוא החליט להילחם אז בתופעת ההשתמטות ואסר הופעות של אמנים שלא השלימו שירות מלא במסגרות הצבאיות.