מירי רגב. ארכיון (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות)
זה המסמך שדורשת רגב למלא | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

פרסום ראשון - ההצהרה שדורשת השרה רגב ממוסדות התרבות נחשפת: פילת - גוף פרטי שבודק את הניקוד של כל גופי התיאטרון והמחול של ישראל - מוציא כל שנה מסמך, בו נדרשים המוסדות לפרט כמה הצגות הועלו על הבמות ברחבי הארץ. על סמך הצהרה זו מקבלים גופי התרבות כסף. לראשונה הוציא פילת מסמך נוסף, מעין "הצהרת נאמנות", שנשלחה הבוקר (שלישי)  ל-70 גופי תיאטרון ולכל להקות המחול - כולל התיאטרון הערבי אל-מידאן שעמד במוקד עימות מול השרה רגב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הגופים גילו כי מנהליהם צריכים לחתום על הצהרה לפיה לא נמנעו מהופעה ביהודה ושומרון וגם בפריפריה - וכל זאת כדי להמשיך להיות מתוקצבים. המסמך, עליו נדרשו לחתום הגופים על מנת לקבל תקצוב, נקרא "הצהרה על הופעה בפריפריה".

המסמך שנשלח לגופי התרבות
המסמך שנשלח לגופי התרבות | צילום:

הטופס החדש מתקשר לקריטריונים החדשים של רגב שמיושמים בימים אלה, לפיהם מי שמופיע ביהודה ושומרון מקבל בונוס של 10% לתקציב ומי שלא מופיע מקבל קנס כספי גבוה שיכול להגיע למאות אלפי שקלים.

ממשרדה של השרה נמסר כי "לצורך דיונים בועדות התמיכה וקביעת גובה התמיכה למוסד התרבות נדרשים המוסדות לדווח על נושאים שונים. השרה רגב מובילה מדיניות המתמרצת את מוסדות התרבות הנתמכים להופיע בפריפריה וביוש מתוך תפישה כי התרבות זו זכות בסיסית ושוויונית לכל אזרח ואזרחית בישראל. השרה מתנגדת להדרה ולא תאפשר חרמות של גופי תרבות".

רגב הדגישה כי "על פי המבחנים החדשים מוסדות שלא יופיעו ביו"ש, בנגב ובגליל לא יזכו במלוא התמיכה ומוסדות שירבו להופיע שם יתומרצו. מוסדות התרבות נדרשים לדווח על הופעות בפריפריה וביו"ש כחלק מהליך התמיכה ועל בסיס דיווח זה יקבע גובה תקציב התמיכה במוסד".

"כפי שהבטחתי, תקציב משרד התרבות יעודד צדק תרבותי ויצמצם את הפערים החברתיים", הוסיפה. "המהפכה שהצהרתי עליה מיום כניסתי לתפקיד רוקמת עור וגידים, השינויים הגיעו לשטח ואני גאה מאוד להוביל את המהפכה הזו."

התיאטרון הקאמרי (ארכיון) (צילום: משה שי / פלאש 90, חדשות)
דרישה חדשה ממוסדות התרבות | צילום: משה שי / פלאש 90, חדשות

אחת ממנהלות להקות המחול הגיבה בזעם על המסמך: "לדעתי זו התערבות בחופש הבחירה ובטעמינו המצפוניים וזו בעצם דרישה ל'הצהרת נאמנות' מטעמה של שרת התרבות מירי רגב.

המנהלת הוסיפה כי "נראה שהמטרה כאן היא פסילת תמיכה ממי שאינם מוכנים להופיע בשטחים הכבושים. מתוך כך גם ברור שהנגב והגליל נכללים בהצהרה זו רק כדי ליצור מראית עין של 'כיסוי' כלל הפריפריה". 

בחודש פברואר נחשף לראשונה בחדשות 2 כי רגב מגבשת קריטריון חסר תקדים, שיאפשר לה לקנוס מוסד תרבות שיסרב להופיע בכל מקום בישראל - כולל ביהודה ושומרון. למשל, אם הפילהרמונית, הבימה או הקאמרי יסרבו להופיע בהיכל התרבות בקריית ארבע, משרד התרבות יוכל לקנוס אותם בסכום שיגיע עד ל-700 אלף שקלים - 5% מתקציבם השנתי.

רגב העבירה את הקריטריון לבחינה של משרד המשפטים. המהלך זכה לתגובות זועמות מצד מנהלי מוסדות תרבות, שהבהירו כי אינם מחרימים איש.