עולם התרבות הישראלי נפרד מרונית אלקבץ ז"ל: מכרים ובני משפחה התאספו היום (רביעי) בבית העלמין בקריית שאול בכדי ללוות את השחקנית והיוצרת בדרכה האחרונה, אחרי שאתמול הלכה אתמול לעולמה בגיל 51 בתום מאבק במחלת הסרטן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"היית דמות עולמית, חוצת הגדרות וגבולות" ספד לה בעלה אבנר ישר במהלך הלווייתה. "שש שנים חלפו מאז דיברנו לראשונה בטלפון. זה היה ערב פסח. זמן קצר ואין-סופי. זמן בו קטפת אותי וכל מהותי והנפת אותי, את חיי, אל האהבה, אל האור, אל הרוח, אל היצירה, אל התשוקה שבכל דבר ובכל עשייה. אל הסקרנות , אל החקר, אל הדיוק. שש שנים של סופת אור".

"הותרת אור", הלווייתה של אלקבץ | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

"עוצמותייך, יופייך, זקיפות קומתך, כישרונך, הניפו אותי אל עולם חדש ומרתק", המשיך ישר . "עולם של מודעות וחיפוש בלתי נפסק. עולם שבו לכל יום יש משמעות. יכולתך להגיע ישירות פנימה אל המקום הכואב בנפש, בכל חלק של האדם, הפכו אותך לדמות עולמית, חוצות גבולות, חוצת הגדרות".

"החופש הפנימי האמיתי שלך כאדם, כיוצר ובעיקר כאישה, הפכו אותך למופת ולמגדלור", הוסיף. את באת אלינו מעולמות גבוהים. בכל מקום שהיית עוררת סערה, שאלה, תהייה, חקירה, הערצה. כל מקום בו היית נותר אחרייך נקי יותר, אמיתי יותר, נועז יותר. בכל מקום שהיית, הותרת אחרייך אור".

רונית אלקבץ ז
צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

מוקדם יותר הוצב ארונה של אלקבץ ברחבת הסינמטק בתל אביב בכדי לאפשר לציבור לחלוק לה כבוד אחרון, ומאות משתפפים לקחו חלק בטקס האשכבה שנערך לאחר מכן. אלקבץ הייתה מהאמניות הבולטות בישראל וזכתה בשלושה פרסי אופיר.

השחקן משה איבגי בהלוויה
השחקן משה איבגי בהלוויה | צילום: חדשות 2, עזרי עמרם

"לכתך הכה בתדהמה רבים כל כך, רבים שהכירו אותך וכאלה שלא", ספד לה השחקן מוני מושונוב במהלך טקס האשכבה. "השפעת בחייך על המון אנשים. השמעת את קולם של כל אלו שנסיבות החיים לא אפשרו להם זאת. לא פחדת מכלום. את אישה אמיצה גיבורה. ולא חששת ממה שיגידו".

"מעמודי התווך של הקולנוע הישראלי"

"היית אורחת חשובה בכוכב שלנו, באת לביקור להראות אילו חיים יכולים להיות", אמר עמיתה של אלקבץ, השחקן ששון גבאי. "היא עשתה הכל בעשר אצבעות, בגוף, בנשמה, בגדול ובאומץ. לא לחיות קצת אלא לחיות הכל עד הסוף. המופלאות שלה ליוותה אותי שנים ברגעי אופוריה ואושר. גם בסוף הקשה מכל עשית זאת בגאווה, באומץ, בהבנה ובקומה זקופה".

במשך שנים נחשבה אלקבץ ל"שגרירה" תרבותית של ישראל בעולם. הסרטים שיצרה וביימה - בהם "שבעה", "ולקחת לך אישה" ו"גט" - זכו לכבוד רב בעולם. סרטה "גט", בו גם כיכבה, היה מועמד לפרס גלובוס הזהב ב-2015. "היא הייתה תסריטאית ובימאית מוכשרת, מעמודי התווך של הקולנוע הישראלי", כתבו במשרד התרבות עם הישמע הידיעה על מותה.  

"הביאה לתודעה מגוון תרבותי", אלקבץ ז"ל | צילום: חדשות 2

אלקבץ נולדה בנובמבר 1964 בבאר שבע, ובסוף שנות ה-80 החלה בצעדים ראשונים בעולם המשחק. לאחר מספר תפקידי משחק קטנים בסרטים "המיועד" ו"אדי קינג", פרצה אלקבץ לתודעה ב-1994 כאשר שיחקה בסרט "שחור" של שמואל הספרי: על תפקיד זה זכתה בפרס "אופיר" הראשון שלה. בשנות ה-90 השתתפה גם בסדרה "פלורנטין" ובשנת 2001 זכתה שוב אלקבץ בפרס "אופיר" בזכות משחקה בסרט המצליח "חתונה מאוחרת" של דובר קוסאשווילי.

ב-2005, לאחר שורת תפקידים בולטים, החלה לביים טרילוגיית סרטים עם אחיה שלומי: "ולקחת לך אישה", "שבעה" ו"גט". ב-2007 זכתה שוב בפרס "אופיר" על משחקה בסרט "ביקור התזמורת" לצד ששון גבאי. במהלך השנים זכו סרטיה של אלקבץ בפרסים רבים בפסטיבלי קולנוע מסביב לעולם.