רונית אלקבץ (צילום: באדיבות סלקום טיוי)
מאות הגיעו לחלוק כבוד אחרון | צילום: באדיבות סלקום טיוי

ארונה של השחקנית והיוצרת רונית אלקבץ ז"ל שהלכה אתמול (שלישי) לעולמה מוצב בשעה זו ברחבת הסינמטק בתל אביב. אלקבץ שנפטרה בגיל 51 לאחר מאבק במחלת הסרטן הייתה מהאמניות הבולטות בישראל וזכתה בשלושה פרסי אופיר. מאות בני משפחה, חברים וקולגות הגיעו לחלוק לה כבוד ולעבור ליד ארונה. מיד לאחר טקס האשכבה שיסתיים סביב השעה 15:00, תחל הלווייתה בבית העלמין בקריית שאול.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במשך שנים נחשבה אלקבץ ל"שגרירה" תרבותית של ישראל בעולם. הסרטים שיצרה וביימה - בהם "שבעה", "ולקחת לך אישה" ו"גט" - זכו לכבוד רב בעולם. סרטה "גט", בו גם כיכבה, היה מועמד לפרס גלובוס הזהב ב-2015. "היא הייתה תסריטאית ובימאית מוכשרת, מעמודי התווך של הקולנוע הישראלי", כתבו במשרד התרבות עם הישמע הידיעה על מותה.

רונית אלקבץ בסרט לא רואים אותך (צילום: חדשות 2)
"שגרירה תרבותית" | צילום: חדשות 2"סרטיה הביאו לתודעה הישראלית מגוון תרבותי חדש שטרם נראה כמותו בישראל, על כך זכתה להערכה ולפרסים בארץ ובעולם, לרבות הזמנה לכהן כשופטת בפסטיבל קאן היוקרתי, בכך תרמה למיצובה של מדינת ישראל בקהיליית הקולנוע הבינלאומי", נכתב.

אלקבץ נולדה בנובמבר 1964 בבאר שבע, ובסוף שנות ה-80 החלה בצעדים ראשונים בעולם המשחק. לאחר מספר תפקידי משחק קטנים בסרטים "המיועד" ו"אדי קינג", פרצה אלקבץ לתודעה ב-1994 כאשר שיחקה בסרט "שחור" של שמואל הספרי: על תפקיד זה זכתה בפרס "אופיר" הראשון שלה. בשנות ה-90 השתתפה גם בסדרה "פלורנטין" ובשנת 2001 זכתה שוב אלקבץ בפרס "אופיר" בזכות משחקה בסרט המצליח "חתונה מאוחרת" של דובר קוסאשווילי.

ב-2005, לאחר שורת תפקידים בולטים, החלה לביים טרילוגיית סרטים עם אחיה שלומי: "ולקחת לך אישה", "שבעה" ו"גט". ב-2007 זכתה שוב בפרס "אופיר" על משחקה בסרט "ביקור התזמורת" לצד ששון גבאי. במהלך השנים זכו סרטיה של אלקבץ בפרסים רבים בפסטיבלי קולנוע מסביב לעולם.