זכתה ב-3 פרסי אופיר. אלקבץ
פרידה מוקדמת מהשחקנית המוערכת | צילום:

המסך ירד: רונית אלקבץ, אחת השחקניות והיוצרות המוערכות בישראל, הלכה היום (שלישי) לעולמה בטרם עת - בגיל 51 בלבד, לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. במשך שנים נחשבה אלקבץ ל"שגרירה" תרבותית של ישראל בעולם: הסרטים שיצרה וביימה - בהם "שבעה", "ולקחת לך אישה" ו"גט" - זכו לכבוד רב בעולם. סרטה "גט", בו גם כיכבה, היה מועמד לפרס גלובוס הזהב ב-2015.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ארונה של אלקבץ יוצג מחר בין השעות 11:00-13:00 בסינמטק תל אביב, שם יהיה ניתן להיפרד מהשחקנית - טקס האשכבה ייחל בשעה 12:00. הלוויתה תתקיים בבית העלמין קרית שאול בשעה 15:00.

במשרד התרבות הביעו צער עמוק על פטירתה בטרם עת של היוצרת המוערכת. "היא תסריטאית ובימאית מוכשרת, מעמודי התווך של הקולנוע הישראלי" כתבו במשרד. "סרטיה הביאו לתודעה הישראלית מגוון תרבותי חדש שטרם נראה כמותו בישראל, על כך זכתה להערכה ולפרסים בארץ ובעולם, לרבות הזמנה לכהן כשופטת בפסטיבל קאן היוקרתי, בכך תרמה למיצובה של מדינת ישראל בקהיליית הקולנוע הבינלאומי".

 

"בסגנונה הייחודי ופורץ הדרך, הביאה אלקבץ אל המסך את נפשה הבוערת, באש המאבק החברתי, בעיקר על מקומה של האישה בחברה הישראלית - מהאישה המזרחית החזקה ועד למעמד האישה מול הממסד הרבני בארץ, נושאים שנחשבו לטאבו ביצירה הישראלית. לא אחת הביעה את עמדותיה מחוץ למסך, ונאבקה באופן פעיל למען יצירת חברה צודקת ומתוקנת".

שרת התרבות והספורט מירי רגב כתבה: "פטירתה של רונית אלקבץ הכתה את כולנו בתדהמה וכאב. אשה צעירה, פורצת דרך, אבן שואבת לעולם התרבות בכלל ולנשים בפרט". רגב הוסיפה כי היצירה הייתה עבור אלקבץ שליחות, היא הוותה דוגמא ומצפן חברתי בסוגיות הכואבות והרגישות של החברה הישראלית והיהודית. "זו אבידה ענקית לעולם הקולנוע ולתרבות הישראלית. אני משתתפת באבלה של המשפחה, דמותה ומהותה ילוו את עולם התרבות והחברה בישראל לעד".

רונית אלקבץ (צילום: באדיבות סלקום טיוי)
בתפקידה האחרון כראש ממשלת צרפת | צילום: באדיבות סלקום טיוי

אלקבץ נולדה בנובמבר 1964 בבאר שבע, ובסוף שנות ה-80' החלה בצעדים ראשונים בעולם המשחק. לאחר מספר תפקידי משחק קטנים בסרטים "המיועד" ו"אדי קינג", פרצה אלקבץ לתודעה ב-1994 כאשר שיחקה בסרט "שחור" של שמואל הספרי: על תפקיד זה זכתה בפרס "אופיר" הראשון שלה.

בשנות ה-90' השתתפה גם בסדרה "פלורנטין". בשנת 2001 זכתה שוב אלקבץ בפרס "אופיר" בזכות משחקה בסרט המצליח "חתונה מאוחרת" של דובר קוסאשווילי.

צפו בריאיון המלאה מספטמבר 2014 (צילום: חדשות 2)
זכתה לכבוד והקרה בינלאומיים | צילום: חדשות 2

ב-2005, לאחר שורת תפקידים בולטים, החלה לביים טרילוגיית סרטים עם אחיה שלומי: "ולקחת לך אישה", "שבעה" ו"גט". ב-2007 זכתה שוב בפרס "אופיר" על משחקה בסרט "ביקור התזמורת" לצד ששון גבאי. במהלך השנים זכו סרטיה של אלקבץ בפרסים רבים בפסטיבלי קולנוע מסביב לעולם.

ב-2010 התחתנה עם בן זוגה אבנר ישר וב-2012 נולדו לשניים תאומים: בן ובת בשם שאלימר ועמרי. במקביל לפעילותה הקולנועית שימשה אלקבץ כנשיאת הארגון הפמיניסטי המזרחי "אחותי - למען נשים בישראל". ב-2016 עלתה לשידור מיני-סדרה צרפתית בשם "טריפליום", בה גילמה את דמותה של ראשת ממשלת צרפת.