סערת התרבות - לא רק בימינו: אמירות מקוממות שמשמיעים אמנים הן לא דבר חדש. לאורך ההיסטוריה של מדינתנו הקטנה ורווית המחלוקות, הביעו שחקנים, זמרים, סופרים ויוצרים שונים את עמדותיהם הפוליטיות בצורה בוטה - מה שגרר תגובות נזעמות והצית מחאות וסערות של ממש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחד מראשוני האמנים שתקפו בחריפות פלח שלם באוכלוסייה היה הבדרן דודו טופז, שבמהלך כינוס בחירות של המערך ב-1981, תקף את מצביעי הליכוד וכינה אותם "צ'חצ'חים" - כינוי גנאי שפירושו פרחחים, חסרי חינוך ותרבות. נאומו של טופז חולל סערה של ממש במערכת הבחירות היצרית ההיא - מה שהוביל לנאום תגובה של ראש הממשלה דאז מנחם בגין, וככל הנראה גם לניצחונו מחדש בבחירות.

תקף את מצביעי הליכוד. טופז ז"ל (צילום: חדשות 2)
תקף את מצביעי הליכוד. טופז ז"ל | צילום: חדשות 2

התבטאות דומה סיפקה השחקנית תיקי דיין במהלך אסיפת בחירות של מפלגת העבודה בשיאה של מערכת הבחירות ב-1999. דיין כינתה את מצביעי נתניהו והליכוד "אספסוף מהשוק". 3 שנים לאחר מכן, בחר המשורר חיים חפר להתמקד בבני העדה המרוקאית, שרבים מהם מצביעים למפלגות הימין - ואמר: "מה הם הביאו לארץ? רק מופלטות וכמה קברים".

מערכת הבחירות גררה שלל השמצות מכוערות ואמירות חריפות

מערכת הבחירות האחרונה, שהייתה מהיצריות והמכוערות שידעה המדינה, גררה שלל אמירות חריגות והשמצות הדדיות - בין היתר מכיוונם של אמנים שמעולם לא היססו להביע את דעתם הפוליטית בפומבי כמו אחינועם ניני ואביב גפן מהצד השמאלי של המפה - ואריאל זילבר ועמיר בניון מימין.

פורשת במחאה על הענקת הפרס לזילבר. ניני (צילום: רויטרס, פלאש 90 / אביר סולטן)
במוקד הסערה. ניני וזילבר | צילום: רויטרס, פלאש 90 / אביר סולטןניני השמיעה עמדות שמאלניות קיצוניות והביעה זלזול בתומכי הימין, מה שהוביל לכך שהותקפה בנמל התעופה עם שובה מחו"ל. כעבור זמן מה, כשהזמר אריאל זילבר, המחזיק בדעות ימניות קיצוניות, הוכרז כזוכה פרס אקו"ם - סירבה ניני לקבל פרס אקו"ם שיועד לה במחאה.

עמיר בניון, ארכיון (צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90)
שירים עם מסרים קיצוניים. בניון | צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90אביב גפן קרא מעל הבמה באחת מהופעותיו לפני מערכת הבחירות "להעיף קיבינימט את נתניהו מהשלטון". עמיר בניון, מנגד, פרסם מספר שירים שכללו מסרים שנויים במחלוקת בגנות ערבים ומצביעי השמאל - מה שגרר שלל גינויים ואף את ביטול הופעתו במשכן נשיא המדינה.

הנאום החריף בכיכר: "מנשקי הקמעות והמשתטחים על קברים"

האמירות החריפות הגיעו לשיא בנאומו של האמן יאיר גרבוז בכיכר רבין, כשבוע וחצי לפני הבחירות האחרונות - אז טען כי מצביעי הימין, אותם כינה "קומץ מנשקי קמעות ומשתטחים על קברים" שהשתלט על המדינה. נאומו חולל סערה של ממש - וייתכן שהייתה לו השפעה גדולה על תוצאות הבחירות, שהסתיימו בניצחון סוחף לליכוד ולנתניהו בראשו.

הנאום של גרבוז בכיכר רבין (צילום: חדשות 2)
יאיר גרבוז בנאום הקמעות בכיכר | צילום: חדשות 2

לאחר הבחירות הייתה זו השחקנית ענת וקסמן שהתרעמה על הרטוריקה של נתניהו ביום הבחירות שטען כי "הערבים נוהרים לקלפיות" במטרה להביא לכמה שיותר מצביעים לקלפיות, ואמרה בתגובה: "הוא לא צריך לשכנע אותם. את המשוכנעים לשכנע? הוא רק אומר 'ערבים' והם יוצאים מהחורים".

"הימנים יצאו מהחורים". ענת וקסמן
"הימנים יצאו מהחורים". ענת וקסמן | צילום: