נפרדים ממנשה קדישמן: בבית העלמין קריית שאול בתל אביב התקיימה היום (ראשון) הלווייתו של האמן, חתן פרס ישראל לפיסול, שנפטר בגיל 82. "זכיתי בסבא מדהים, אני המעריצה הכי גדולה שלך", ספדה לו נכדתו רומי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

"אתגעגע כל כך לדרך שבה אתה גאה בי, לדרך שבה אתה מדבר אלי באהבה וגורם לי להרגיש מיוחדת", המשיכה הנכדה, שנאלצה לעצור מספר פעמים את דבריה בשל הדמעות שחנקו את גרונה. "תמיד דאגת שיהיה לי מה שאני צריכה, אף אחד לא יבין את הקשר המיוחד בינינו. גם אחרי שנעזוב את העולם הזה השם שלך ימשיך לחיות".

פרס ומשפחתו של קדישמן, היום
פרס ומשפחתו של קדישמן, היום | צילום:

פרס: "בצאן הפיח חיים ולברזל נתן צורה"

גם נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס נשא דברים. "הוא קודם כל היה אדם טוב", אמר פרס, שתיאר גם את אמנותו של קדישמן. "אני מסתכל על הציורים שלו וחושב מה הוא רוצה להגיד, ובניגוד לאחרים אני לא חושב שהוא רצה לצייר כבשים כדי שאנחנו נראה אותן טוב, אלא כדי שנבין שלא רק אנחנו רואים אותן אלא גם הן רואות אותנו".

קברו של קדישמן, היום
קברו של קדישמן, היום | צילום:

"עבודותיו של קדישמן היו לנכסי צאן ברזל עבור ישראל - בצאן הפיח חיים ולברזל נתן צורה", הוסיף פרס בהספדו לאמן שהתפרסם בציורי הכבשים ובפסליו שהפכו לחלק מהנוף העירוני בירושלים ובתל אביב. "כל אחד מאיתנו זכה במשהו מטוב ליבו של מנשקה, מאהבתו לישראל ורצונו לתרום מכישרונו. מנשה היה ויישאר אומן גדול למדינתנו ואדם עם לב ענק".

"סבא מדהים". קדישמן | צילום: דבורה סיני /FLASH90

מוקדם יותר היום הוצב ארונו של קדישמן ברחבת מוזיאון תל אביב, ורבים חלפו על פניו לחלוק לו כבוד אחרון, ביניהם גם נשיא המדינה ראובן ריבלין. "מלבד היותו אמן ויוצר ענק הוא היה האיש עם הלב הכי גדול", אמר. "הוא היה אדם שכל כך אהב אנשים, אהב את החיים, איש נפלא. כל מי שהכיר אותו, מי שהיה לידו, מלבד ילדיו וחבריו, יודע איזה איש נפלא היה מנש'קה. הוא לא יישכח מלב אוהביו, להם האבדה קשה מנשוא".