אשתו של עמיר (צילום: קובי גדעון / פלאש 90)
מככבת בסרט, טרימבובלר | צילום: קובי גדעון / פלאש 90

סערה פרצה לאחר הפרסום בגלובס לפיו פסטיבל ירושלים, הזוכה למימון נרחב מהמדינה, צפוי להקרין סרט תיעודי על חייו של יגאל עמיר, רוצח ראש הממשלה המנוח יצחק רבין. שרת התרבות מירי רגב כבר הודיעה כי בכוונתה לבחון את הנושא על ידי הקמת ועדה שתבחן האם לאשר את הקרנת הסרט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדובר בהפקה רוסית שאותה הוביל הבמאי הישראלי-לטבי הרץ פרנק, שנפטר במהלך הכנתו. הסרט מעורר המחלוקת מציג את החיים המשפחתיים שמנהל עמיר מבעד לסורגי בית הכלא, והוא כולל קטעים משיחות טלפון שקיים עם בנו ומריאיון עם רעייתו לאריסה טרימבובלר. לידי חדשות 2 הגיע קטע מהסרט, שבו נשמע עמיר משוחח עם בנו בטלפון. כך התנהלה השיחה:

יגאל עמיר: "היי, מה נשמע?"
הבן: "מה, הם רעים או טובים?"
עמיר: "מי?"
הבן: "השוטרים שתפסו אותך"
עמיר: "יש רעים ויש טובים, לא כולם אותו הדבר"
הבן: "למה נתת להם?"
עמיר: "כי הייתי צריך להסביר למה עשיתי, למה... אתה יודע... כי זה חשוב"
הבן: "אז אתה רצית להיות בכלא"
עמיר: "לא רציתי להיות בכלא, אף אחד לא רוצה להיות בכלא... אבל אם אתה הולך לעשות כזה דבר אתה צריך לקחת בחשבון שאתה תהיה בכלא"
הבן: "ועכשיו סיפור..."
עמיר: "סיפור...? אבל נשאר דקה"
הבן: "נשאר דקה?"
עמיר: "נשאר לי רק דקה. בדיוק דקה לשמונה, עוד דקה שמונה. רק תביא את אמא לפני שהוא סוגר לי..."

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר הערב בתגובה להקרנת הסרט ולסערה התרבותית: "לחברה הישראלית מותר להגדיר מה מותר ומה אסור. אסור לממן הצגה על חייו של טרוריסט שחטף ורצח חייל בצה"ל' אסור לממן סרט על חייו של יגאל עמיר, רוצח מתועב שירה בראש הממשלה".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר: "מישהו פה פשוט התבלבל! חופש הביטוי הוא אמנם דבר מקודש בדמוקרטיה, אבל אין משמעו להגיד או לעשות מה שבא לך. מה שקורה בשבוע האחרון זה פשוט ניצול ציני של חופש הביטוי עד כדי טירוף הדעת ושיבוש בין מושגי טוב ורע, שהשיא שלו זה האבסורד הזה עם יגאל עמיר המתועב. אני דורש מהספונסרים של הפסטיבל בירושלים להודיע האם הם עומדים מאחורי ההחלטה לאפשר את ההצגה, או להעיף אותה לאלתר מהרפרטואר".