הניצחון השוודי האחרון. עוד אחד השנה? (צילום: רויטרס, חדשות)
זכייה שישית באירוויזיון לשוודיה | צילום: רויטרס, חדשות

כולם יודעים שאירופה צהובה... וכחולה: 3 שנים בלבד אחרי שזכתה בתחרות - שוודיה עשתה זאת שוב וזכתה בענק באירוויזיון 2015 עם השיר "Heroes" שביצע מונס זלמרלוב בן ה-28. ישראל, שעלתה לגמר לראשונה אחרי 4 שנים, חזרה גם לעשירייה הראשונה - ודורגה במקום התשיעי עם 97 נקודות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שוודיה ניצחה הודות לשיר קליט למדי שרבים אף טוענים שדומה מאוד ללהיט "Lovers On The Sun" של דיוויד גואטה. מה שסייע לשוודים לזכות הוא גימיק מוצלח ומקורי של מעין דמות מצוירת שליוותה את הזמר המבצע על הבמה לאורך השיר.

אלא שלמונס השוודי, הזוכה הטרי באירוויזיון, הייתה הלילה תחרות קשה במיוחד: לאורך כל החלק הראשון של ההצבעה הייתה זו פולינה גאגרינה מרוסיה שהובילה, אלא שלקראת סופה שוודיה החלה לקבל עוד ועוד נקודות שהביאו לה את הניצחון - השישי בתולדותיה. בכך, שוודיה מתקרבת להיות אלופת האירוויזיונים של כל הזמנים - ומתקרבת לשיא של אירלנד, שמחזיקה בשבע זכיות.

למקום השלישי הגיעה איטליה, שעלתה אחרונה לבמה - ונחשבה לפייבוריטית גדולה לזכייה. עוד בעשירייה הראשונה: בלגיה במקום הרביעי, אוסטרליה האורחת החד-פעמית חמישית, לטביה במקום השישי, אסטוניה שביעית, נורבגיה במקום השמיני, ישראל כאמור במקום התשיעי - וסרביה עשירית, בפער גדול מישראל. למקום האחרון עם אפס נקודות הגיעו שתי מדינות - גרמניה ואוסטריה, המדינה המארחת.

ישראל קיבלה ניקוד מרוב המדינות המשתתפות בתחרות: איטליה העניקה לישראל את הניקוד הגבוה ביותר שקיבלה בערב הגמר - 8 נקודות, ואפילו באוסטרליה הרחוקה העניקו לנדב גדג' שלנו 2 נקודות.

בשנה הבאה צפויה התחרות להתקיים באחת מערי שוודיה - אחרי שכבר נערכה במאלמו רק לפני שנתיים. בשלב זה עדיין לא ברור היכן תתקיים, אולם ההערכות הן שהבירה שטוקהולם היא מועמדת מובילה לאירוח הגרסה ה-61 של תחרות הזמר, שהוכנסה הלילה לספר השיאים של גינס כ"תחרות המוזיקה הכי ממושכת בעולם".