תושבים בצפון הארץ זועמים על אמירתה של השחקנית גילה אלמגור אתמול (שישי) בטקס הענקת פרסי התיאטרון, עת אמרה כי "במשך שנים אנחנו מכתתים רגליים לפריפריה". בתנועת "שינוי כיוון" מתחו היום (שבת) ביקורת קשה על הדברים: "נגמרו הימים שאנחנו צריכים להגיד תודה שאנשי תרבות מגיעים אלינו, זו זכות להגיע לפה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

הארגון, שמורכב מצעירים הפועלים לקידום נושאי תרבות, חינוך וכלכלה באצבע הגליל, פרסם בעמוד הפייסבוק שלו פוסט שבו נכתב לאלמגור: "אנחנו לא יודעים מה ההגדרה שלך ל'פריפריה', אבל הפעם האחרונה שבה 'כיבדת' אותנו, פה באצבע הגליל (קריית שמונה והסביבה) באחת מההצגות, הייתה לפני 784 ימים, לפני יותר משנתיים".

בארגון כינו את דבריה של אלמגור "עלבון". "לא ברור מתי בפעם האחרונה 'כיתתת רגלייך' לפריפריה, היום תוך שעתיים וחצי את מגיעה מתל אביב לקריית שמונה. אין פה גמלים ויש פה כבישים. די עם הזלזול הזה. את לא עושה לנו טובה, מיטב כספי המסים שאנו משלמים נועדו גם לפנאי ותרבות. כן, גם לתושבי הפריפריה הצפונית".

לדף הפייסבוק של "שינוי כיוון"

טקס פרסי התיאטרון, אתמול (צילום: לי נעים, חדשות 2)
טקס פרסי התיאטרון, אתמול | צילום: לי נעים, חדשות 2

לדברי ניסן זאבי, פעיל בתנועה ותושב מטולה, "האמירה של גילה אלמגור מבזה מכל כך הרבה בחינות. אצבע הגליל מרחק שעתיים וחצי והיא מייצרת תודעה כאילו מדובר בעם אחר, של מסכנים שרק מחכים לה". זאבי ביקש להדגיש: "אנחנו בצפון החלפנו דיסקט. זו גאווה לגור כאן, וזכות גדולה לאמנים לבקר כאן. כולנו משלמים מסים שהולכים גם לתרבות, ומטריד לשמוע דמות כה בכירה צורחת טיעון כה מבזה".

"ביטוי של התרבות הישראלית", רגב (צילום: חדשות 2)
מירי רגב, אתמול בטקס פרסי התיאטרון | צילום: חדשות 2

הדברים מגיעים על רקע הסערה בימים האחרונים סביב שרת התרבות מירי רגב ומחאת האמנים נגד צעדיה הראשונים בתפקיד. אתמול במהלך טקס פרסי התיאטרון זכתה רגב לקריאות ביניים ובוז בזמן שדיברה. רגב האשימה את האמנים בהזנחת הפריפריה ואז קראה אלמגור את הקריאה שזכתה לביקורת הנוקבת. 

גילה אלמגור ביקשה שלא להגיב על הדברים.

"ביטוי אמיתי לסובלנות"

בתוך כך, רגב נפגשה אתמול בלשכתה עם השחקן נורמן עיסא, שאת התיאטרון שבבעלותו ביקשה להפסיק לממן. "עיסא אדם נפלא, הכרתי אותו קודם הכרות קלה מאד וחיבבתי אותו אז ובטח גם היום", כתבה רגב בחשבון הפייסבוק שלה. "הוא חש נפגע מאמירות שאמרתי, ומכל ים הכותרות וההמולה התקשורתית של השבועיים האחרונים. כאן המקום לומר כי אין ולא הייתה לי כוונה לפגוע בנורמן או בתיאטרון אל מינא, שהוא אחד ממייסדיו, שמדבר על דו קיום".

רגב הוסיפה במחינתה הפגישה היא סוף פסוק, וכי "הדיאלוג שקיימנו בינינו הוא הביטוי האמיתי לחופש ביטוי וסובלנות ואני מקווה שנמשיך בשיח שהתחלנו גם הלאה".

פגישת הפיוס בין עיסא לרגב
פגישת רגב ועיסא, אתמול | צילום:

גם עיסא התייחס לפגישה בחשבון הפייסבוק שלו. "רגב היא אישה חמה שדיברה איתי בגובה העיניים ומצאנו שפה משותפת", כתב. "השיחה היתה אנטי-תזה לכל ההתלהמויות שכבשו את הרשת ואת המדיה לאחרונה. וזו ההוכחה שדרך שיח ניתן לשנות את העולם. אמשיך להאמין בדו קיום ובדיאלוג פתוח, ולייחל לעתיד טוב יותר לכולנו".