לאחר "נאום הקמעות" של יאיר גרבוז - מגיע "נאום הבהמות" של עודד קוטלר: השחקן הוותיק תקף הערב (שבת) בחריפות את שרת התרבות מירי רגב בכנס חירום שהתקיים נגד הממשלה, מחשש לצעדים שיגבילו את האמנים בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך הכנס הזהיר השחקן עודד קוטלר מעולם ללא תרבות, אך עשה זאת תוך שהוא מותח ביקורת חריפה כלפי השרה. "תארי לך גברת רגב את עולמך שוקט ללא ספר, ללא מוזיקה, ללא פואמה, עולם שאין מפריע בו אין מפריע ללאום לחגוג 30 מנדטים שאחריהם צועד עדר של בהמות מלחכות קש וגבב", כך כלשונו.

"גישה מוטעית", רגב (צילום: פלאש 90 , מרים אלסטר)
השרה רגב, ארכיון | צילום: פלאש 90 , מרים אלסטר

דבריו של קוטלר זכו להתנגדות מצד אחדים מבאי הכנס, בהם מקורביה של אורטל תמם שדודה נרצח על ידי מחבל. "אתה מדבר יותר מדי פוליטיקה", צעקו לעברו, "תפקידך להתסיס, זה לא מכובד". בתגובה לדברים אמר קוטלר: "נכון, אני רוצה להתסיס".

עוד קודם לכן אמר קוטלר: "זה הרגע להרים ראש אל מול ההתבהמות השלטת ברחובותינו האומנותיים במקרה שלנו ולומר לגברת רגב - תרגיעי. לא ניתן לך לעמול קשה, לא נאפשר לך ליצור במקומנו, לא ניתן לך לומר לנו מה לעשות ואיך לעשות ומה לא לעשות".

כנס החירום ביפו, אתמול (צילום: חדשות 2)
הכנס ביפו, היום | צילום: חדשות 2

בתגובה לדברים אמרה השרה מירי רגב כי "הכינוי ל-30 המנדטים של הליכוד שהם בהמות מלחכות עשב הוא כינוי החושף את הפנים המכוערות והמתנשאות של הדובר, עודד קוטלר וחלק מהנוכחים שמחאו לו כפיים. האמירה של קוטלר בעיניי מבטאת חושך תרבותי".

יו"ר המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג אמר בתגובה לדברים כי "מילותיו של קוטלר, המילים שיצאו לגרבוז מהפה ומחיאות הכפיים שבאו בעקבותיהן מקהל השומעים, הן התנהגויות שבינן לבין תרבות ואהבת האדם או פלורליזם אין דבר וחצי דבר. גם אמנים ואנשי רוח צריכים לדעת שבוויכוח קשה ומוצדק צריך לבחור להישאר בני אדם ולנהוג בכבוד במי שחושב אחרת. אפילו כשעמדתו מוציאה מהדעת".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) צייץ בטוויטר כי "ההתבטאות של עודד קוטלר 'בהמות....וכדומה' דוחה ומגעילה. חופש הביטוי שייך לכולם, ימין כשמאל, גם למירי רגב. איאבק בדעותיה - לא אתן לסתום לה את הפה".