במשך שש שנים התחקה ולאדי אנטונוביץ', במאי ישראלי יוצא דובדבן, אחרי התאים הניאו-נאציים המסוכנים ביותר ברוסיה. תחת זהות בדויה הוא רכש את אמונם של חברי הארגונים - תוך מבחני אומץ וסיכון ניכר לחייו. ולאדי, שהסתווה בהצלחה לגלוח ראש קיצוני, הצליח לתעד את השנאה הרבה בתוך התאים האלימים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הוא יצא לרוסיה במטרה להגיע אל ראשי הארגונים, יחד עם צלם ישראלי ששירת איתו כצלף וחבר רוסי מקומי, בוגר המלחמה באפגניסטן. "כשברית המועצות התפרקה נוצר ואקום אידיאולוגי קשה", הוא הסביר. "לתוך הוואקום התחילו לזלוג רעיונות מהפריפריה שתמיד היו בשוליים והתפשטו כמו סרטן. זה הרבה ארגונים שחלקם מסוכסכים אחד עם השני, אבל כולם שונאים יהודים ומכחישים שואה".

חיילים ניאו נאצים
חיילים ניאו נאצים | צילום:

מבחן הכניסה: לאפשר לניאו-נאצי לירות בך

אנטונוביץ' סיפר לניאו-נאצים שהוא עיתונאי אמריקאי ממוצא רוסי שעושה סרט על תנועות הימין. כדי שירגישו שהוא אחד משלהם הוא גילח את ראשו, הסיר את הזקן שינה את הלבוש ואף מרח שכבת איפור שתלבין את גוון עורו. "אתה חייב לקחת את הסיכון שאף אחד שנפגשת איתו לא פלט כלום", הוא מוסיף. "אם עשית טעות, סביר שבשלב מסוים תקבל סכין לצוואר".

בזה אחר זה פגש את ראשי הארגונים: אחת הפגישות נערכה ביער סמוך למוסקבה שם קיימו אנשי הארגון "הברית הסלאבית", אחד מהגדולים ברוסיה, אימוני לחימה. הוא עבר מבחן כניסה שלא רבים היו עומדים בו - כשהוא מאפשר לחבר ארגון לירות בו מבלי שהוא זז. "אתה עושה את זה כי אתה לא יכול שלא לעשות את זה", סיפר.

"אם עשית טעות - תקבל סכין לצוואר"
"אם עשית טעות - תקבל סכין לצוואר" | צילום:גם כיום, כשהוא מסיים לערוך את סרטו "קרדיט לרצח" שישודר בחודש יוני בערוץ 8, הוא יודע ששום דבר לא באמת נגמר: חלק מהמצולמים נעצרו ואחרים נהרגו, והשנאה עדיין משתוללת ומספקת חומרים מצוינים לסרט המשך. "לי אין בעיה לחזור לצלם ברוסיה אבל יש לי הרגשה שהצלם שלי לא יבוא", הוא סיכם.