מירי רגב ואביב גפן, ארכיון (צילום: פלאש 90, החדשות)
מירי רגב ואביב גפן, ארכיון | צילום: פלאש 90, החדשות

ח"כ אילן גילאון שיגר היום (ראשון) מכתב ליו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת חה"כ יעקב מרגי בדרישה שיבדוק מדוע בוטלה הופעתו של הזמר אביב גפן בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות ה-70 למדינת ישראל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לפייסבוק של החדשות

"מן הפרסומים עולה חשד להתנכלות אישית ופוליטית לזמר, נגדו התבטאה שרת התרבות והספורט, חברת הכנסת מירי רגב, מספר פעמים בעבר", כתב גילאון, שציין כי "כבר ב-2015 צוטטה השרה רגב בריאיון לתקשורת שמכיוון שגפן לא שירת בצה"ל אין לו זכות דיבור".

גילאון הוסיף כי "אם ביטול השתתפותו של גפן הוא תוצאה של שיקולים פוליטיים ולא מקצועיים, מדובר בהחלטה מבישה ופחדנית. חבל שטקס ממלכתי וחשוב לציון יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל יוכתם בהחלטות לא ענייניות ופוליטיות". את המכתב הוא סיכם עם פנייה ליו"ר הועדה: "אבקשך לכנס בדחיפות את ועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת ולברר מה היו הנימוקים המקצועיים לביטול הופעתו של גפן בשיר 'יומן מסע' יחד עם שרית חדד".

ח"כ גילאון (צילום: Hadas Parush/FLASH90, חדשות)
דורש בדיקה. אילן גילאון | צילום: Hadas Parush/FLASH90, חדשות

בחמישי האחרון הודיע משרד התרבות באופן סופי כי גפן לא יופיע בטקס: "על פי החלטת גורמי המקצוע האמונים על ההפקה והתוכן האומנתי של טקס המשואות, רשימת האמנים סגורה". גפן מצדו, הגיב בטוויטר ואמר כי "‏למדתי מהתקשורת שלא אופיע השנה בטקס הדלקת המשואות, לאחר שביקשו ממני להשתתף. הסיבה הרשמית: השיר 'יומן מסע' לא מתאים. הסיבה האמיתית: פוליטית".

לפני כשלושה שבועות חשף עמית סגל את דבר ביטול המופע. בתכנון היה דואט מיוחד עם שרית חדד עם ביצוע של השיר "יומן מסע", אך יממה לפני הפרסום, גפן פרסם בפייסבוק שלו פוסט נגד שר הביטחון אביגדור ליברמן המגן על אביו, המשורר יהונתן גפן שהגן על עאהד תמימי, הנערה הפלסטינית שנמצאת במעצר לאחר שתקפה קצין וחייל צה"ל. במשרד התרבות הסבירו אז כי הם רק גיששו מול גפן ואף רמזו ששרית חדד היא זו שלא מעוניינת בדואט, אך הזמרת הכחישה את הדיווח.