כארבעה עשורים שכבה הקלטת השיר "ועוד לא אמרתי הכל" של אריק איינשטיין במרתפי חברת התקליטים פונוקול, כשרק בודדים זכו לשמוע אותה. לפני כשנתיים, בעת העברת ציוד החברה למקום אחר, התגלתה ההקלטה המקורית. הבוקר (רביעי), אחרי שקטעים מהשיר נחשפו ב"מהדורה המרכזית", הוא נחשף במלואו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ההקלטה הגנוזה התגלתה לפני כשנתיים ביחד עם אוסף סלילי הקלטות מאסטר (הקלטות האולפן המקוריות) של התקליטים והשירים שהקליט אריק איינשטיין בחברת ליטראטון (חברת התקליטים שקדמה לפונוקול) בין השנים 1969-1978.

את הסלילים האלה חיפשו במשך שנים. כשהדיסקים החליפו את התקליטים, רצו להשתמש בהם בשביל להוציא את אלבומיו של איינשטיין בהוצאה דיגיטלית מחודשת, אך ללא הסלילים המקוריים נאלצו להשתמש בעותקי תקליטים. איינשטיין לא אהב את התוצאה.

לא ראו אור

בין ההקלטות המקוריות שנמצאו לפני כשנתיים נמצאים אלבומים כמו "שבלול", "פלסטלינה", "בדשא אצל אביגדור", "יסמין" ואחרים. בין האלבומים נמצאו גם הקלטות של שירים בביצועים אשר לא ראו אור קודם לכן.

השיר "ועוד לא אמרתי הכל" יצא בזמנו לרדיו על גבי תקליטון במהדורה מצומצמת  במיוחד ונגנז. הוא מעולם לא נכלל באף אלבום של איינשטיין.

לא אהב את התוצאה. איינשטיין
לא אהב את התוצאה. איינשטיין | צילום: פלאש 90, משה שי

כעת פועלים לשחזר את הסאונד בכל ההקלטות שהתגלו ולהוציא אותן לאור מחדש. בסך הכל מדובר בשחזור 14 אלבומי אולפן, אלבום הופעה חיה ואלבום מיוחד שכולל הקלטות נדירות. לצורך הפרויקט עלה גיוס מימון המוני בהדסטארט שהיעד שלו הושג בתוך 6 ימים בלבד.

ועוד לא אמרתי הכל

ועוד לא אמרתי הכל ועוד יש לי מה לומר
לפני שיהיה מאוחר והקהל יתפזר וכל אחד יהיה זוכר

מה שכל אחד זוכר כשאחרים כילו לומר
מה שאמרו ומה שלא אמרו

ועוד לא אמרתי הכל...

מילים: נתן זך
לחן, עיבוד ופסנתר: אבנר קנר
גיטרה: חיים קריו
כינורות וקונטרבס: לא ידוע
הוקלט באולפני טריטון 1977
מסטרינג, שחזור סאונד ועריכה דיגטלית: פיני שפטר
צילומים: אלונה איינשטיין באדיבות סימה אליהו, נתן זהבי, יעקב אגור
עיצוב: נועם לבקוביץ' (נומג'י)
עריכת קליפ: אורי רוט