אין תמונה
אין ייצוג נשי הולם לפרס ישראל

על רקע הסערה הציבורית שהתעוררה בעקבות ההכרזה על פרסי ישראל בה מספר הנשים שיזכו בפרס נמוך - אחת בסך הכל, שאלנו ביום האישה הבינלאומי מספר נשים מי הן חושבות שראויות היו לזכות בפרס. "אני ממליצה על חווה אלברשטיין. היא ארץ ישראל היפה עבורי", אמרה אורנה בנאי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השרה לשעבר לימור לבנת ציינה שהכתבת הצבאית כרמלה מנשה לדעתה היא אחת הנשים שראויות לזכות בפרס ישראל. "כתבת מוערכת ופורצת דרך כבר עשרות שנים. שימשה כתובת לתלונות של חיילים והפכה את צה"ל לשקוף יותר", אמרה. לבנת ציינה שמנשה הייתה בין המועמדות לזכיית פרס ישראל: "לא יכולה לעלות טענה כאילו אין נשים מועמדות, לפחות לגבי קטגוריה זו".

"חווה אלברשטיין היא ארץ ישראל היפה"

"אני ממליצה על שתי נשים אילנה דיין ורות דיין", אמרה רבקה מיכאלי. "רות דיין בגלל המפעלים שהקימה והחזון שלה ליצור תעשייה מקומית". מיכאלי ציינה עד כמה דאגה רות דיין לשתף את כלל האוכלוסיה. "אילנה דיין, כי היא עיתונאית שראויה לכל פרס", הדגישה מיכאלי.

טקס הענקת פרס ישראל, ארכיון (צילום: משה מילנר, לע"מ)
טקס הענקת פרס ישראל, ארכיון | צילום: משה מילנר, לע"מ

הקומיקאית אורנה בנאי בחרה בחווה אלברשטיין כמועמדת לזכייה בפרס ישראל מבחינתה. "זמרת ענקית, בעלת קול נדיר שמרעיד לי את הנשמה", אמרה. "היא ממשיכה ליצור ולהופיע גם היום. כשיצא האלבום האחרון שלה, הוא התנגן אצלי ללא הפסקה". בנאי סיפרה כי אלברשטיין מייצגת עבורה את "ארץ ישראל היפה".

כאמור בתחילת השבוע ועדת פרס ישראל הודיעה על מספר זוכים נוספים בפרס שיחולק ביום העצמאות. בין הזוכים שהוכרזו עד כה יש - רק אישה אחת - יהודית ברוניצקי, שחולקת את הפרס עם בן זוגה שייסדו יחד את חברת אורמת פרס. מספר הנשים המועט עורר היום ביקורת ציבורית נרחבת, בין היתר של חברות כנסת. ובעבר נכתב כבר דוח של מבקר המדינה על היעדר ייצוג נשי.

"אוהבים אתכם כנפיים של קרמבו" (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות)
השר בנט: "רואה צורך בייצוג נשי בוועדות" | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

ראש הרשות לקידום מעמד האישה, אווה מדיז'יבוז', שלחה מכתב לשר החינוך בו היא מביעה תרעומת על השיעור הנמוך של הנשים הזוכות. "תקנון הפרס מאפשר לשר הממונה להוסיף בשנים חגיגיות קטגוריות נוספות", כתבה. "אני קוראת לך לנצל את הסעיף ולאפשר עוד השנה ייצוג נשי הולם ברשימת הזוכים".

בעקבות כך ועל רקע המחאה השר בנט הודיע כי ישנה את תקנון הפרס. הוא אמר כי הוא יחייב בכל וועדה שבוחרת את הזוכים נוכחות של אישה אחת לפחות. כך פורסם היום ב"ידיעות אחרונות". "אני רואה צורך בייצוג נשי בוועדות", אמר בנט.