לאחר שכבר עורר סערה והתנצל על הבעת התמיכה בילדה הפלסטינית עאהד תמימי, היוצר יהונתן גפן אמר בראיון שישודר מחר ב"אולפן שישי" כי הוא מבין לליבם של אנשים הופכים לשהידים. "יכול להבין בן אדם שנרמס במשך 50 שנה ובוחר להפוך לשהיד ולבקר את הבתולות בשמיים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בראיון, חזר גפן על דעתו כי תמימי, הנערה שסטרה לחייל צה"ל היא גיבורה אמיצה. "היא ראויה להערכה גדולה ביותר, גם הפלסטינים מחפשים טרומפלדור משלהם, מישהו מהם", הסביר את דעתו. "אם היה שכל, ואם פניו של נתניהו היו לשלום, הוא היה אומר: 'יש לי הערכה לילדה הזאת, שבאומץ רב סטרה לחייל'". גפן הוסיף: "אני אישית נגד סטירות לחיילים".

באשר לפיגועי הטרור והמשך השליטה הצבאית ביהודה ושומרון, אמר גפן כי הוא יכול להבין אנשים שהופכים להיות שהידים. "אם 50 שנה, כל יום, היו דופקים לי על הדלת ובאים עם העוזי לתוך הבית שלי, אם הילדים שלי היו נעצרים על בסיס יומי. אני יכול להבין אותם".

עאהד תמימי (ארכיון) (צילום: פלאש 90, חדשות)
עאהד תמימי בהארכת מעצר | צילום: פלאש 90, חדשות

כשנשאל אם הוא מבין פלסטינים שמנסים לרצוח יהודים, ענה גפן: "המתאבד הראשון היה יהודי והוא היה שמשון הגיבור. אני לא יודע לכמה טירוף אתה יכול להגיע כשאתה 50 שנה פליט".

תמימי בת ה-16, שתועדה יחד עם בת דודתה נור כשהשתיים מכות מפקד פלוגה וחייל ביישוב נבי סאלח בדרום השומרון, הגיעה היום (רביעי) להסדר עם התביעה על עונשה. בית המשפט אישר את ההסדר, הרשיע ושלח אותה לשמונה חודשי מאסר והטיל עליה קנס על סך 5,000 שקלים.

השווה בין אנה פרנק לעאהד תמימי - והתנצל

המשורר יהונתן גפן, עמד במרכזה של סערה ציבורית לאחר שהשווה בין הנערה הפלסטינית עאהד תמימי שהכתה חייל לבין אנה פרנק וחנה סנש בפוסט באינסטגרם. "עצם זה שהבאתי את אנה פרנק וחנה סנש לסיפור הזה הייתה טעות ואני מתנצל עליה מכל ליבי", אמר גפן במופע בפתח תקווה בדברים שחשף ניצן ינקו מאתר Mynet פתח תקווה.

בסדנת אמן שקיים בבית שפירא בעיר, השיב גפן לשאלה מהקהל: "עשיתי דבר די אידיוטי ומטומטם, לא הייתי חוזר עליו אף פעם. כתבתי באינסטגרם משהו שרציתי להחזיר אור על הכיבוש. לא רציתי בכלל לפגוע בזכר השואה - תאמינו לי, אין פטריוט ישראלי יותר ממני. אני מכיר את כל הישראלים שנוסעים לברלין, אני בחיים לא הייתי בגרמניה. אני מאמין שהנאצים עדיין קיימים. אני חושב שכל מה שעשיתי היה מתוך רצון להגיד לציבור שגם הפלסטינים בוראים לעצמם גיבורי תרבות משלהם".

השיר הקודם של גפן (צילום: צילום מסך, חדשות)
הפוסט שעורר סערה | צילום: צילום מסך, חדשות

גפן המשיך: "גם הפלסטינים רואים בעצמם גיבורי תרבות משלהם, איזו ילדה בת 15. באותה מידה היית יכול לכתוב שעאהד תמימי היא באותה שורה עם "וונדר וומן" וגל גדות". לדבריו, היה מיותר להזכיר באותו המשפט את הגיבורות חנה סנש ואנה פרנק. "הטעות שעשיתי היא ששרבתתי לרשימה הזו את חנה ואנה, שאין כמונו להעריץ אותן", המשיך, והקהל הגיב בתשואות רמות. "היום ביום השואה הבינלאומי אני יכול להגיד שזו הייתה טעות ואני מתנצל עליה בעיקר בפני כל מי שזה פגע בו אישית".

בשלב זה מישהו בקהל תהה בפני המשורר מדוע הוא לא מוסר את התנצלותו דרך התקשורת, וגפן השיב: "אמצעי התקשורת הם זבל. הם מחפשים דבר אחד - רכילות ולעשות ממני אידיוט". המשורר עוד הוסיף: "אתכם אני אוהב ואותם אני שונא. כלי התקשורת עושים ערבים שלמים, מהדורות שלמות, באים אליי הביתה. שבוע אני במצור, שבוע הדשא שלי היה מלא פפראצי ועיתונאים. לא פתחתי את הדלת, לא אכלתי שבוע. אין לי עניין להיפתח בפני כלי התקשורת כי הם תמיד יעוותו את זה. הם תמיד מחפשים סנסציות ורכילות. אתם לא. תודה".

הראיון המלא עם יהונתן גפן ישודר מחרתיים ב"אולפן שישי" בשעה 20:00.