הר המנוחות, היום
הר המנוחות, היום | צילום:

הזמר מאיר בנאי הובא היום (שישי) למנוחות בבית העלמין גבעת שאול שבירושלים. בנאי חלה בתקופה האחרונה בסרטן, אך דבר מחלתו היה ידוע רק לבני משפחתו. בימים האחרונים הידרדר מצבו, והוא הלך אמש לעולמו כשהוא מוקף בבני משפחתו, בהם הוריו, אחיו ושני ילדיו. הלווייה הייתה סגורה לנוכחות תקשורתית לאור בקשת המשפחה. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

להר המנוחות הגיעו שלל קרובים וחברים של בנאי, בהם הזמרת מרגלית צנעני, הנגן שלומי ברכה, צופית גרנט, הקומיקאית ליטל שוורץ ועוד. "היינו מוכנים לזה, אבל כל כך חבל", ספד לו בלוויה דודו, גברי בנאי. "הוא היה כל כך צעיר וכל כך מוכשר. מה יש עוד להגיד? עצוב לי מאוד". לבקשת המשפחה, יתר ההספדים לא סוקרו. 

"אין מה לומר, פשוט אין מה להגיד. אבידה גדולה", אמר שלומי שבת שהגיע למקום. גם אביב גפן הביע צער ותנחומים: " זה רגע מאוד עצוב. המשפחה הזו היא חלק מאיתנו ואביתר, שאני עובד איתו בשנים האחרונות, הוא חלק ממני, שותף שלי גם בנפש וגם בשירים. ממש אחי. מאיר הוא אחד היוצרים הגדולים והמקוריים בישראל".

"הוא היה בן אדם שהערצתי מאד", אמר הראל מויאל. "איבדנו יוצר וזמר גדול. מאמין הדרך שלו תמשך אני בכל אופן ימשיך לבצע את שיריו. קשה לי".

"לפני בערך שמונה שנים הוא ביקש ממני שאפגש איתו שאעזור לו בעניין ששייך לניהול", שיתף עמיר בניון. "הוא ישב אצלי בבית, שתינו ערק, דיברנו דברי תורה ואכלנו שקשוקה. הבן שלי חטף מלפפונים מהשולחן. היה תמיד מקום בלב שאהבתי אותו. אפילו לא ידעתי שהוא חולה. הייחודיות שלו כאדם היא כזאת - זה יבוא לידי ביטוי בדברים שהוא עושה וכותב. יהיה זכרו ברוך. אנחנו אוהבים אותו. בעזרת השם שלא נשמע דברים כאלה יותר אלא מגיל 90ומעלה".

"היינו מוכנים לזה - אבל כל כך חבל" (צילום: חדשות 2)
"היינו מוכנים לזה - אבל כל כך חבל" | צילום: חדשות 2

מאחורי בנאי, רק בן 55 במותו, קריירה בת יותר מ-30 שנים. בנאי, נצר למשפחת האמנים המפורסמת, הוציא שבעה אלבומים בהם נכללו להיטים כמו "גשם", "וביניהם" ו-"שער הרחמים".

אחותו של מאיר, הקומיקאית אורנה בנאי, ספדה לו הלילה ברשת החברתית אינסטגרם. "כמה נלחמת אחי, בכל הכח", כתבה לצד מודעת האבל. "כמה רצית, כמה האמנת, כמה קיווית, נאבקת, נאחזת. זהו, די, נגמר. תנוח אחי, זה נגמר".

בן דודו של מאיר, סולן להקת "משינה" יובל בנאי, התבשר על מותו זמן קצר לפני עלייתו לבמה אמש. "מאיר לא איתנו יותר", אמר בפתח ההופעה. "ממש לפני שעלינו לבמה הודיעו לי שחבר, בן דוד, אהוב, הלך לעולמו", אמר יובל בנאי עם עלייתו לבמה. "מאיר לא איתנו יותר". הוא הסביר כי על אף ההודעה העצובה, ההופעה תתקיים כרגיל: "זה מה שמאיר היה רוצה שנעשה. הוא היה מוזקאי מדהים, אדם מדהים, וניתן בראש היום בשבילו".

מאיר בנאי (צילום: חדשות 2)
"כל כך מוכשר". בנאי | צילום: חדשות 2

החל לכתוב ולנגן כבר בגיל 17

בנאי, בנם הבכור של יצחק ושמחה בנאי ואחיהם הבכור של אורנה, אביתר ואפרת בנאי, נולד בבאר שבע בשנת 1961 - והחל לכתוב ולנגן שירים בגיל 17. למרות שהתקבל ללהקה צבאית, הוא התגייס לשריון לאחר שהרמטכ"ל דאז, רפאל איתן, ביטל את הלהקות הצבאיות. לאחר שהשתחרר משירותו הצבאי התגלה בנאי לראשונה בהופעה בתכנית הטלוויזיה "זה הזמן", אליה הוזמן להופיע כזמר אורח.

ב-1982 הוציא את הסינגל "אביתר" שכתב על אחיו הצעיר אביתר בנאי ולאחר מכן הוחתם בחברת התקליטים של המלחין נחום (נחצ'ה) היימן. ב-1984 התפרסם אלבומו הראשון שנקרא "מאיר בנאי". ב-1985 שיחק בסרט "שוברים" של אבי נשר ואף הלחין ושר בסרט את "שירו של שפשף", שהפך ללהיט גדול. שנה לאחר מכן השתתף בסרט "נאדיה" לצד בן דודו יובל בנאי ואף כתב, הלחין ושר את שיר הנושא של הסרט - "חלומות אחרים".

הפריצה הגדולה שלו הגיעה ב-1987 עם יציאת אלבומו השני "גשם". הוא כתב והלחין את כל השירים באלבום, בהם "אצלך בעולם" ושיר הנושא. תוך חודשים ספורים הגיע האלבום למעמד של אלבום זהב, לאחר שמכר יותר מ-20 אלף עותקים.

"כשאני עם הגיטרה אני מוגן"

ב-1992 יצא אלבומו של בנאי "וביניהם", שכלל את הלהיטים "שער הרחמים", "אהבה קצרה" ושיר הנושא "וביניהם". האלבום הפך להצלחה מסחררת ובנאי נבחר באותה שנה לזמר השנה. השיר "אהבה קצרה" נבחר לשיר השנה. האלבום הגיע למעמד של אלבום פלטינה עם מכירות של יותר מ-40 אלף עותקים.

"באיזשהו מקום, המקצוע הזה בכלל לא מתאים לי. אני לא תכננתי את זה ככה, אבל לא יכולתי להתכחש לזה - לא יכולתי לומר לא", סיפר בעבר בנאי בריאיון. ב-2002 הוציא אלבום אוסף כפול בשם "כמה אהבה" שזכה להצלחה והחל בתהליך של התקרבות לדת ולשירה היהודית המסורתית.

ב-2007 הוציא את אלבום האולפן האחרון שלו - "שמע קולי" - שכלל שירים שנכתבו על ידי משוררים יהודים מתקופות שונות. כשלושה חודשים לאחר צאתו הגיע האלבום למעמד של אלבום זהב. בריאיון שהעניק לחדשות 2 לפני מספר שנים סיפר בנאי כי למרות ההצלחה הגדולה שזכה לה, היה ביישן מאוד, אך ציין: "כשאני עם הגיטרה אני מרגיש מוגן".