בעולם התרבות ובהנהגה הפוליטית מרכינים ראש הערב (חמישי) עם היוודע דבר מותו של הזמר והיוצר מאיר בנאי. המוזיקאי שהלך לעולמו בגיל 55 לאחר מאבק במחלת הסרטן, הוציא בחייו שבעה אלבומים והפך לחלק מפס הקול הישראלי. בן דודו יובל בנאי, סולן להקת "משינה", התבשר על מותו זמן קצר לפני עלייתו לבמה. "מאיר לא איתנו יותר", אמר בפתח ההופעה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ממש לפני שעלינו לבמה הודיעו לי שחבר, בן דוד, אהוב, הלך לעולמו", אמר יובל בנאי עם עלייתו לבמה. "מאיר לא איתנו יותר". הוא הסביר כי על אף ההודעה העצובה, ההופעה תתקיים כרגיל: "זה מה שמאיר היה רוצה שנעשה. הוא היה מוזקאי מדהים, אדם מדהים, וניתן בראש היום בשבילו".

אחותו של מאיר, הקומיקאית אורנה בנאי, ספדה לו ברשת החברתית אינסטגרם. "כמה נלחמת אחי, בכל הכח", כתבה לצד מודעת האבל. "כמה רצית, כמה האמנת, כמה קיווית, נאבקת, נאחזת. זהו, די, נגמר. תנוח אחי, זה נגמר".

מוזקאים נוספים הביעו צער על מותו של בנאי, בהם גם הזמר והיוצר אביב גפן, שבחר לצטט משירו: "'חי פעם רק פעם, יש טעם אין טעם,עם כוח בלי כחוח, שער הרחמים' - יהי זכרו ברוך מחבק את המשפחה וחיבוק חזק לאחי אביתר בנאי".

לדברי ההספד הצטרף גם המוזיקאי אפרים שמיר. "אני שולח לך את אהבתי", אמר. "אתה תהיה בחברת אנשים מאוד טובים בעולם שכולו טוב, תודה לך".

"אזכור אותך צעיר כפי שהיית"

מלבד האמנים, גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הביע תנחומיו על מותו של המוזיקאי: "אולי זה הקול שלו שמרטיט את הלב, אולי זו הכוונה בשירתו, אבל בכל פעם ששמעתי אותו שר - הזדהתי ונפשי נסחפה עם המנגינה למחוזות שרק מוסיקה יכולה להוביל אליהם. הייתי מזמזם את שיריו בליבי גם שעות אחרי סוף הניגון. אזכור אותך צעיר כפי שהיית, מסתיר חיוך מבוייש, משורר נפלא ומוסיקאי נדיר. תנחומיי למשפחת בנאי האהובים".

גם שרת התרבות והספורט מירי רגב ספדה לבנאי ואמרה כי שיריו העידו על ייחודיותו כאמן וכאדם. "מאיר, אני נפרדת ממך במילותיך שלך - לך בדרך שאתה מכיר אל שער הרחמים שם למעלה - ותישא שיר ותפילה למען כולנו".

מלבד רגב, שרים נוספים ביקשו להביע צער על מותו של בנאי. שר האוצר משה כחלון אמר כי "כל פרידה מתווי פס הקול של ארצנו היא פרידה ממשהו מאיתנו", ואילו שר המדע אופיר אקוניס סיפר כי שירו "שער הרחמים", הוא האהוב עליו מבין שלל שיריו.

גם באופוזיציה ספדו לבנאי. "מאיר היה זמר נשמה של המוסיקה הישראלית", אמרה ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני). "הוא הלחין בכישרון רב פיוטים יהודיים וריגש את כולנו ב"שער הרחמים" ועוד עשרות שירים. יהי זכרו ברוך". לדברים הצטרפה גם ח"כ מרב מיכאלי שאף ציטטה משירו 'גשם' . "ועוד איך צריך לשטוף הכל", אמרה. "מאיר בנאי שר בקול צלול, עמוק וחם, יחיד ומיוחד כל כך. ונראה שאנחנו בדרך לשטוף הכל. כל כך גרוע שהלכת, מאיר. מסתכלות עליך, רק עליך מאיר היקר. תודה על הכל. נוח בשלום".

הלוויתו של בנאי תתקיים היום בשעה 12:00 בבית העלמין גבעת שאול שבירושלים.