מאות בני אדם - או כאלפיים, לדברי המארגנים - הגיעו היום (שישי) למופע מחאה של אמנים ושל ארגוני זכויות אדם בהאנגר 11 בנמל תל אביב, תחת הכותרת "מופע עם קמצוץ של תקווה: 'הרשימה השחורה'", בהנחיית העיתונאי דרור פויר והשחקנית שרית וינו אלעד. המופע אורגן בעקבת הצעת החוק "נאמנות בתרבות" והמתקפה מצד ארגון "אם תרצו" נגד אמנים בישראל. השחקנית רבקה מיכאלי, שהופיעה ברשימת ה"שתולים", הצהירה כי תמשיך למחות על "דברים מעוותים שעושים בשמי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בין המשתתפים: השחקניות רבקה מיכאלי, עינת ויצמן ולאורה ריבלין, הסופר ניר ברעם, העיתונאים רועי צ'יקי ארד וגל אוחובסקי, הכוריאוגרפית רננה רז, הזמרים מירה עוואד וקוואמי (אייל פרידמן). המארגנים הדגישו כי האירוע נועד לקדם מסרים של שוויון, אמנות חופשית ושלום.

מירה עוואד מופיעה בכנס
מירה עוואד מופיעה בכנס | צילום:

מיכאלי אמרה במהלך האירוע כי "המתקפה הזאת שיחררה אצלי איזה צ'אקרה.  תמיד היה לי פה גדול אבל הפעם באמת אמרתי להם כל מה שאני חושבת. תעשו את זה גם - זה נהדר". השחקנית הוסיפה והדגישה את החובה מצד האמנים לדבר בעיתוי סוער: "באתי כדי לומר שאני חלק מהאנשים שרוצים וחייבים להתבטא ולנקוט עמדה, ולהצביע על כל מה שמעוות, ועל כל מה שעושים בשמי שהוא מעוות".

המוזיקאי ואיש הרדיו קוואמי התייחס בהומור לקמפיין נגד האמנים: "לא הייתי ברשימת היפים והנכונים בתיכון, לא הייתי ברשימת מאה המשפיעים של גלובס אבל הייתי ברשימת השתולים של 'אם תרצו' וזה גרם להשפריץ מאושר, כי תכל'ס זו הרשימה היחידה שמשפיעה ומשנה פה משהו".

הקמפיין נגד האמנים (צילום: רויטרס)
הקמפיין נגד האמנים | צילום: רויטרס

העיתונאית נרי ליבנה הצהירה בכנס: "אני ארץ ישראל השלמה בקפסולה - חצי מזרחית, חצי ניצולת שואה, נכת צה"ל, ירושלמית לשעבר ואני אומרת לכם עכשיו - מה שיש לא דורש צו פיוס אלא מלחמה. כי כמו שאמר יוסי שריד: גם הנאצים לפני שהיו נאצים היו סתם אנשים שהקשיבו לבטהובן".

באירוע השתתפה גם יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, שהגיעה על מנת לחזק את האמנים - ולתקוף את הגורמים בשלטון שתומכים בפעילות ארגון "אם תרצו". לדבריה, "הדג מסריח מהראש, זוהי תוצאת פעולתו של אדריכל ההסתה הראשי נתניהו". גלאון הוסיפה כי היא "לא מאמינה להתנערותו מ'אם תרצו - זה מס שפתיים. נתניהו והפוליטיקאים האחרים שתמכו בארגון ייבחנו לא על פי הגינויים שלהם אלא על פי המעשים שלהם. נמשיך להיאבק עד שיפסקו הטיהורים הפוליטיים, סתימת הפיות וחקיקת חוקים אנטי דמוקרטיים וגזעניים".