פורשת במחאה על הענקת הפרס לזילבר. ניני (צילום: רויטרס, פלאש 90 / אביר סולטן)
פורשת במחאה על הענקת הפרס לזילבר. ניני | צילום: רויטרס, פלאש 90 / אביר סולטן

"לא מתכוונת להשתייך לארגון רופס ועלוב, שיתביישו": אחרי שבשבוע שעבר הודיע ארגון אמני ישראל על הענקת פרס מפעל חיים לזמר והיוצר אריאל זילבר, מודיעה היום (ראשון) עמיתתו למקצוע, המוזיקאית אחינועם ניני, על פרישה מאמ"י במחאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפוסט חריף במיוחד שכתבה בעמוד הפייסבוק שלה, היא מודיעה על פרישה מהארגון: "זה נשמע כמו בדיחה רעה או חלום בלהות. בתקופה שחורה משחור שבה פוסלים ספרים, מפרסמים רשימות שחורות, תקופה שטופת אלימות, גזענות ושנאה, שבה סימני הפשיזם בהתגלמותו מרימים ראשם המכוער יום ביומו, בוחר איגוד אומני ישראל להעניק פרס על מפעל חיים - ולא על מוזיקה, אלא על מפעל חיים, יש הבדל".

היא התלוננה כי מעניקים פרס לאדם שהשתמש בכישרונו הגדול כדי לקדם אג'נדה של אלימות, גזענות ושנאה: "מכל אמני ישראל הראויים, דווקא לאדם הזה החליטו 'אמני' ישראל להעניק פרס בימים אלה? ובשם מה אני שואלת? ולשם מה? מה המסר שמבקשים איגוד זה להעביר לאומה? ועוד אחרי שדליה רבין ביקשה לשנות את פרס אקו"ם על מפעל חיים שרצו להעניק לזילבר לפני שנה וחצי, לפרס על תרומתו למוזיקה, מתוך כבוד לאביה, שברוצחו תומך זילבר?".

"אקט של התרפסות ופחדנות"

"אני רואה באקט הזה התרפסות , פחדנות, התנצלות מביכה על עצם קיומנו כלא-גזענים, ליקוק, התקרנפות ועיוורון", תקפה ניני. "זו בושה וחרפה, על סף הגועל נפש. אני לא מתכוונת להמשיך להשתייך לממסד העלוב הזה", כתבה ניני. "שימשיך בלעדי לרדת על ארבע וללקק לכוח ולכוחניות, להנמיך עצמו עד עפר ושם להתפלש. ושיתבייש לו. במו ידיו חופר הוא את הקבר של הנאורות והדמוקרטיה בישראל, כשלצדו כל שורת המנוולים העוסקים במלאכה יום יום".

את הפוסט סיימה ניני בקריאה ל"כל אמן ואזרח בישראל שמצפונו עדיין קיים להביע מחאה". ניני הבהירה כי אם זילבר "חזר בו אי פעם מדבריו או מעשיו בתמיכה ברב כהנא, ברוך גולדשטיין ויגאל עמיר וקללותיו כלפי חיילי צה"ל, שמאלנים, הומואים וכמובן ערבים" - דבריה בטלים.

יו"ר אמ"י יענקל'ה מנדל הגיב לדברים החריפים ואמר לחדשות 2 Online כי "אחינועם ניני היא זמרת מופלאה יוצרת גדולה ואנחנו נשמח אם לא תעשה את הצעד הזה. אמ"י זה לא גוף פוליטי, הוא מתעסק באמנות נטו. הוועדה שהוקמה בחרה להעניק לו פרס מפעל חיים על תרומתו לקידום התרבות והמוזיקה הישראלית. אני לא מסכים בלשון המעטה עם הדעות הפוליטיות הקיצוניות שלו, אנחנו באמ"י לא מערבבים בין פוליטיקה לאמנות".

גם שרת התרבות מירי רגב גינתה את ההחלטה ואמרה כי שיטת החרם חייבת להיפסק. "מי שמחרים את איגוד האמנים, מחרים ישובים ומחרים מוצרים - מחרים גם בני אדם", אמרה רגב. "הייתי מצפה שדווקא הדוגלים בדמוקרטיה ובחופש הביטוי יאפשרו שיח, ויכוח ואפילו עימות אידיאולוגי אך מתברר שהם בוחרים פעם אחר פעם בשיטת החרם האנטי דמוקרטית. שיטת החרם הזו מסכנת אותנו כחברה וצריך לגנות אותה בכל תוקף. אפשר להתווכח על החלטות שמתקבלות בעולם התרבות הישראלית, אפשר להילחם בהן מבפנים, אפשר גם למחות. צריך להפסיק עם החרמות".