אין תמונה
ביקש מקלט בישראל. המשורר האירני פיאם פיי

ברח מאירן - ומבקש מקלט בישראל: פיאם פיילי הוא משורר אירני שברח מארצו בשל נטיותיו המיניות. כיום הוא מבקש מקלט בישראל, בטענה שחייו יעמדו בסכנה במידה ויחזור לרפובליקה האסלאמית. בראיון לחדשות 2 Online הוא מספר שהתגורר בטורקיה והגיע לישראל בשנה שעברה, כדי להשתתף בפסטיבל משוררים בינלאומי בתל אביב שבו קרא את שירתו על סיפור אהבה בין שני חיילים בצבא אירן בימי המלחמה עם עירק. היום בעיצומו של ההליך הוא משתף: "אני מתגעגע לאירן, למשפחה שלי ולא, אני לא חושב שיבוא היום ואשוב לראות את המדינה שלי".

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

פיילי נכנס לישראל בוויזת תייר לשלושה חודשים, אך כעת תוקף הוויזה פג והמשורר בן ה-30 הגיש בקשת מקלט, מחשש שיפגעו בו במולדתו. פיליי, שפרסם כבר תשעה ספרים שעוסקים ביחסים הומוסקסואלים, העלה את המחזה "אני אגדל, אני אשא פרי... תאנים" בתל אביב.

הוא חי עכשיו כשעל צווארו מקועקע מגן דוד ובדף הפייסבוק שלו מתנוססת תמונתה של ירושלים העתיקה. הוא מספר שהליך בקשת המקלט ייערך כשנה, ובינתיים הוא מורשה להישאר בישראל. 

לקראת הבחירות הלאומיות למג'לס (הפרלמנט האירני) ומועצת המומחים שיערכו באירן ביום שישי, הוא אומר כי "הבחירות במדינה שלי הם מופע בלבד, הם לא ישנו כלום שבאמת חשוב- יש בעייה מערכתית ברפובליקה האסלאמית".

מלבד הקעקוע הבולט על צווארו, שעשוי להיות בעייתי באירן, יחסים חד מיניים אסורים במדינה. ב-2011 הוצאו להורג בתליה שלושה אנשים בגלל היותם הומוסקסואלים. נשיא אירן לשעבר אחמדינג'אד אמר מעל בימת האו"ם "באירן, אין לנו הומוסקסואלים כמו בעולם המערבי, זה לא קיים אצלנו". ארגוני זכויות האדם הבינלאומיים מעריכים כי יותר מ-4,000 הומואים הוצאו להורג מאז המהפכה האסלאמית ב-1979.