עדיין נגד הרוח: שלום חנוך מוציא אלבום חדש, ה-29 שהוא מעורב בו. כמעט 50 שנות קריירה ואינספור להיטים, האיש שהיה שם שהכל התחיל מתחיל לקבל על עצמו את העובדה שהוא חלק בלתי נפרד מחייהם של דור שלם. "אני שומע את זה, כמובן. אני לא יכול להתעלם מהדבר הזה. ככל שאני מתבגר יותר כיף לי לפגוש אנשים. בעבר הייתי יותר סגור אולי עבדתי יותר או הייתי פחות רגוע אבל הזמן הזה נותן לי משקע שחוזר אלי ואני מאוד שמח להיות הצרצר הזה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרגע המכריע בקריירה של חנוך היה המפגש שלו עם אריק איינשטיין ב-1967. וביחד המציאו מחדש את המוזיקה הישראלית. "אריק בחיים חסר, לא שדיברנו הרבה בשנים האחרונות. מעיד חנוך, "או שאנחנו עובדים ביחד או שאנחנו או שמדי פעם טלפון של סיכום מהיר על התקופה שלא דיברנו קודם. עשינו תקליט שנקרא 'מוסקט', ודיברנו עוד לפני שיצא הדיסק איך הוא יתקבל, יש ציפיות, מה שתעשה יימדד לפי הציפיות של מה שעשית כבר, אז מה לעשות את מה שעשית כבר?" אומר חנוך בהתייחסות לפחדים הקיימים אצל כל אומן.

בדיסק החדש "המקרה והטעות" הוא אומר באחד משיריו " מה מיהרת כל כך למות?" והכוונה דווקא היא לבן קיבוצו מאיר אריאל. "הוא היה מבוגר ממני בארבע שנים, אבל היינו חברים מאוד טובים". באלבום יש שני שירים של אריאל מטקסטים חדשים שאותרו. "מאיר הוא אחד כזה שרק צריך להלחין אותו, זה הכל" מעיד חנוך. "הנה שני חברים מאוד חשובים בחיים שלי שהלכו וההרגשה היא שאני עוד לא הלכתי אני עוד פה" אומר חנוך.

"מי אתה?". שלום חנוך (צילום: חדשות 2)
אחרי 50 שנה, המוזה לא עוצרת | צילום: חדשות 2

"כולם לא השתנה"

עברו 30 שנה מאז השיר "משיח" ומתוכו צוטט השבוע כמה פעמים ברשתות החברתיות המשפט "הציבור מטומטם ולכן הציבור ישלם". "כלום לא השתנה, זאת האמת" אומר חנוך "אי אפשר שלא לראות את זה, שכלום לא משתנה. המילה 'דמוקרטיה', היא עלה תענה, זאת לא דמוקרטיה בכלל, זה תככים זה בלופים זאת ערמומיות"

וכמו רבים מחבריו האמנים שלום חנוך מבין מדוע ישנם כאלה הבוחרים להחרים הופעות מעבר לקו הירוק "מה לא בסדר בלא להופיע בהתנחלויות"? שאול חנוך, "הם לא רוצים להופיע פה בגלל הסיבות שלהם, נקודה". לשאלה האם יופיע בעיר אריאל משיב כי הוא "מניח שיבחר להופיע במקום אחר".

הוא ממשיך להופיע פעם, פעמיים בשבוע, אלפי אנשים בחודש במשך כשעתיים כל הופעה, באנרגיות שיש רק ברוק. אבל בשנים האחרונות מרגיש שהז'אנר הזה הפך למוזיקה של המבוגרים ושאת מקומה החליף הז'אנר הים תיכוני "אני לא חושב על המוזיקה הים תיכונית כל כך הרבה, אבל זאת המוזיקה הפופולרית בישראל, אני לא כותב שירים כאלה ולא מופיע בחתונות אבל אני לא מזלזל בזה בכלל, עובדה שזה מצליח, עובדה שאנשים אוהבים".