אוטובוס מהדרין, הדרת נשים
הקצנה דתית בישראל. אילוסטרציה | צילום: AP

איסור שירת נשים בצה"ל, הפרדה באוטובוסים, חוק המסגדים, חוק החשמל הכשר - אלו לא רק דוגמאות. אזרחי ישראל חושבים שמדובר בהחלט במגמה של הקצנה דתית שעוברת המדינה בתקופה האחרונה.

סקר מקיף שערך השבוע פרופ' אבי דגני, נשיא קבוצת גיאוקרטוגרפיה, בקרב 500 משיבים שמהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה בישראל, קובע כי 53% מהציבור בישראל סבורים כי ישראל עוברת תהליך חריג של הקצנה דתית .   

לפי הסקר, לעומת זאת, 23% מהציבור חושבים שהסטטוס קוו בין דתיים לחילונים נשמר. 13% סבורים כי ישראל הולכת ונעשית דווקא מדינה חילונית יותר. ל-10% מהנשאלים לא הייתה דעה בנושא.

בפילוח המשיבים עלה כי ההסכמה בנוגע להקצנה הדתית בישראל חוצה את כל קבוצות האוכלוסייה. 45% מחובשי הכיפות הסרוגות ענו כי הם חשים כך, ואפילו 13% מהחרדים הסכימו בסקר כי ישראל מצויה בעיצומו של תהליך הקצנה דתית.

הדרת הנשים: התקשורת אובייקטיבית

המשיבים נשאלו גם על אופן הסיקור התקשורתי את נושא הדרת הנשים מהמרחב הציבורי. מהתשובות עלה כי הרוב חושבים שכיסוי הנושא הוא בעיקרו אובייקטיבי.

41% מהנשאלים השיבו כי התקשורת מסקרת את הנושא ומפרשת אותו באופן אובייקטיבי והסכימו עם המשפט, "יש גם מי שרואה את הצד של החרדים". רוב הציבור איננו מקבל אפשרות, שבחן הסקר, לפיה התקשורת נרתמה לקמפיין המשרת מפלגות חילוניות - או מכירת עיתונים. ל-18% לא הייתה דעה בנושא.