מאות ילדים המגיעים ללמוד בבוקר בבית הספר שלהם בבת-ים נתקלים בעיקר בזבל וצחנה. חזית בית הספר שלהם נראית כמו מזבלה. גם בפנים המצב לא מזהיר, בכל פינה אפשר למצוא זבל ושאריות מזון. גם המבנה עצמו ישן ומוזנח. ואפילו ליקויים בולטים לעין לא מתוקנים - זאת למרות שרק השבוע בתל אביב, נפצעה ילדה בגלל רצפה שבורה, ושברה את ידה.

לא מדובר באירוע יוצא דופן. אין סוף תלונות הגיעו למועצת התלמידים והנוער הארצית שאספה תמונות וסרטונים מכל רחבי הארץ שבהם מתועדים בתי השימוש והברזיות שעומדים לרשותם של התלמידים. את הצחנה אי אפשר להמחיש, אבל את הלכלוך וההזנחה אפשר בקלות גם במצלמות הטלפונים הסלולרים.

בבית הספר אחד בדרום הארץ, לדוגמה, לא תיקנו את הברז שנים והוא מלא חלודה ועובש. בתמונות נוספות ניתן לראות ביוב פתוח ויתושים שעטים על כל מי שמעז להיכנס. "קיבלנו מכתבים מתלמידים שלא רוצים להיכנס לשירותים ומתאפקים שעות ארוכות וברור שזה משפיע על הלימודים", מסביר עמית צור, יו"ר מועצת התלמידים ברמת השרון.

הרשויות אחראיות על הניקיון

חשוב לומר כי יש מקומות שבהם התלמידים הם שאחראים להשחתה. רבים מעשנים בשירותים וגם כתובות הגרפיטי נמצאות בכל פינה. על סבון ונייר טואלט אין מה לדבר. במקומות רבים הברזיות לא עובדות או פשוט מוזנחות ובכמה בתי ספר מצאנו גם כיתות מלוכלכות, בעיקר אחרי הפסקות.

מי שאחראי על הניקיון בבתי הספר הן הרשויות המקומיות שמעסיקות עובדי ניקיון באופן ישיר או דרך קבלן. רוב המכרזים קובעים שצריך לנקות את בתי הספר מדי יום ולשטוף פעם ביומיים, אבל התמונות האלה מראות שזה לא מספיק או לא מתבצע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק