"חיילי החובה הם החוסן של החברה" (צילום: shuttertstock)
מודעות הקיר קוראות "לתפסם ולזרקם" | צילום: shuttertstock

בעיצומו של הוויכוח על סוגיית השוויון בנטל והגיוס לצה"ל, נתלו בימים האחרונים בשכונות חרדיות בירושלים פשקווילים (מודעות קיר) הקוראים לנדות את חיילי לצה"ל מבתי הכנסת ולא לאפשר להם כניסה, ואם יסרבו לכך - יש "לתפסם ולזרקם" ממקום התפילה. פשקווילים אחרים קוראים שלא להשתמש בשירותיה של חברת האוטובוסים אגד - משום שהיא מעסיקה "נשים פרוצות כנהגות". ברחוב החרדי מביעים היום גורמים שונים זעם על הקריאות הקיצוניות הללו, כלשונם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החתום על המודעה הוא הרב משה זאב זארגער, מי שנחשב כעומד בראש קבוצה מקהילת סאטמר הקיצונית. בפשקוויל נגד חיילי צה"ל נכתב כי "מיד בהכנסו (של החייל לבית הכנסת) צריך לצעוק לעברו: 'טמא, צא מכאן, כי הבגדים הללו מטמאים!'. יהודי הרוצה שצאצאיו יישארו ביהדותם חייב לתת יד למערכה. אסור לדבר עימהם. הבל פיהם מטמא".

"בגדיהם מטמאים". המודעה המסיתה (צילום: המייל האדום)
"בגדיהם מטמאים". המודעה המסיתה | צילום: המייל האדום

על המודעות נגד חברת אגד נכתב: "אגד המרשעת... הידועה לשמצה בהתעמרותה ביהודים חרדים וברומסה את כל הקדוש והיקר לדת. עתה הוסיפו פשע חמור... בהחלפת נהגי האוטובוסים בנהגות נשים פרוצות". הפשקוויל קורא לציבור שלא להשתמש בשירותיה של החברה, והחתום עליה מאיים "להדפה מן המחנה בכל האמצעים".

"מעסיקה נשים פרוצות". המודעה נגד אגד (צילום: המייל האדום)
"מעסיקה נשים פרוצות". המודעה נגד אגד | צילום: המייל האדום

"קנאות קיצונית"

מודעות הקיר הקיצוניות הללו זוכות לביקורת בקרב רבים בציבור החרדי, וגם בקרב רבנים שאינם תומכים בגיוס לצה"ל , שאמרו כי "מדובר בקיצוניות שאינה במקומה".  גם יהודה משי-זהב, מייסד ויו"ר זק"א ודמות בולטת בעולם החרדי, מסתייג מהדברים. "לא אתן שמישהו ינסה להוציא את בני, שרק התגייס לגולני, מבית הכנסת", אמר לחדשות 2 באינטרנט. "אלה אנשים שהקנאות העבירה אותם על דעתם".

"גם אברהם אבינו, שראה מלאכים בדמות ערבים, הכניס אותם לביתו וכיבד אותם", המשיך משי-זהב. "מי שם אותו לקבוע מי יהודי יותר או פחות. גם הם צריכים את לובשי המדים. אלה אותם קיצוניים שמחבקים את אחמדינג'אד".

חסידות סאטמר נחשבת לאחת מהקיצוניות ביותר בחברה החרדית, ואחד ממאפייניה המוכרים ביותר הוא מאבקה הבולט נגד מדינת ישראל והמפעל הציוני. מייסדה, הרב יואל טייטלבוים, ראה בציונות כ"שורש של אבי אבות הטומאה שבכל העולם כולו".