נתונים חדשים על החרדים בישראל (צילום: רויטרס, חדשות)
לא מכירים חרדים. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

על פי תוצאות סקר מקיף שערכה המכללה האקדמית אחוה בשיתוף "הקרן לידידות" באמצעות מכון הסקרים "רפי סמית", עולה כי 70% מהחילונים לא מכירים את החברה החרדית ולא מעוניינים להכיר אותה. בנוסף, 66% מהיהודים בארץ מעדיפים שלא להכיר את אורח חיי החברה הערבית בישראל ומעל 50% מהציבור היהודי חשים פחד או אי נוחות כשעוברים בשכונה חרדית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי תוצאות הסקר, כמחצית מהציבור בישראל (חילונים ודתיים) טוען כי אינו מכיר את אורח חיי החברה החרדית בארץ. רק 34% מהציבור היהודי טוען כי מכירים את אורח חיי החברה הערבית. ל- 38% מהציבור בישראל (חילוניים ודתיים) ישנם חברים חרדים. ל- 27% מהציבור היהודי בישראל יש חברים ערבים. לעומת זאת, הערבים טוענים כי ל- 69% מהם יש חברים יהודים.

כשנשאלו המשתתפים בסקר האם מעוניינים להכיר טוב יותר את אורח חיי המגזרים השונות בישראל ולשנות את המצב- 69% מהציבור טען כי אינו מעוניין להכיר טוב יותר את החברה החרדית, וכמעט בהתאמה - 70% מהחרדים ציינו כי אינם מעוניינים להכיר את החילונים טוב יותר.

למעלה מ-70% מהציבור היהודי חושש לעבור בישוב או כפר ערבי. 52% חשים זאת גם כלפי יישוב חרדי. ל-52% מהציבור (חילונים ודתיים) ישנן תחושות שליליות כמו אי נוחות, פחד מאלימות מילולית או פיזית וזרות כאשר עוברים בשכונה חרדית. את אותן תחושות שליליות חשים 73% מהציבור היהודי, העוברים בישוב או כפר ערבי. 26% מהיהודים ציינו כי חשים רגועים או סקרנים כאשר עוברים בשכונה חרדית ורק 17% מהם ציינו כי חשים כך כשעוברים ביישוב ערבי.

41% חוששים לקנות ביישוב ערבי (צילום: חדשות 2)
41% חוששים לקנות ביישוב ערבי | צילום: חדשות 2

75% מהחרדים: החילונים מנסים לכפות עלינו את אורח חייהם

41% מהציבור היהודי חוששים לבוא לישוב ערבי לקניות, מתוכם 63% מהדתיים חשים תחושות אלו. לעומתם, ערבים אינם קולטים את הפחד מצד היהודים- רק 18% מהם ציינו כי יהודים מפחדים להגיע ולקנות אצלם.

על פי תוצאות הסקר, 75% מהחרדים מאמינים כי החברה החילונית מנסה לכפות עליהם אורח חיים דומה לשלהם. לעומת זאת, 61% מהחילונים והדתיים טוענים שהדבר כלל אינו נכון. 81% מהחרדים מסכימים שמשפחה חילונית תגור בסמוך להם. לעומת זאת, 81% מהם היו מתנגדים אם אחד מילדיהם היה מתחתן עם חילוני: 56% היו מתנגדים באופן פעיל, ו25% היו מתנגדים אך משלימים עם המצב.

61% מהציבור היהודי בישראל מאמין שערך דירתו ירד במידה וערבים יעברו לגור בשכנות. לעומת זאת, הערבים מאמינים כי במידה ומשפחה יהודית תעבור לגור בסמיכות, לא יחל שינוי בערך הדירה ( 74% ). 19% מהם מאמינים כי ערך הדירה יעלה.

74% מהחילונים מסכימים שילדיהם ילמדו בכיתה מעורבת של יהודים וערבים. רק 29% מהדתיים מסכימים לכך. 43% מהציבור היהודי הכללי בישראל מאמינים כי ערביי ישראל אינם נאמנים למדינה, כאשר מתוכם 64% מהדתיים מאמינים בכך. 38% מהערבים מסכימים לאמרה שהיהודים רואים בהם לא נאמנים למדינה.

90% מהחילונים והדתיים מאמינים כי ההמנון הלאומי מייצג אותם. רק 22% מהחרדים ו- 24% מהערבים מסכימים בעניין. 16% מהחרדים לוקחים חלק פעיל בחגיגות יום העצמאות, ורק 33% מהם מגדירים עצמם כציונים.

37% מהערבים מזדהים יותר עם דגל מדינת ישראל מאשר דגל מדינת פלשתין. לעומת זאת, 41% מהם מאמינים כי הם חיים תחת כיבוש.