100 אלף ש"ח למלגה. אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
100 אלף ש"ח למלגה. אילוסטרציה | צילום: רויטרס

במהלך תקופת הלימודים נאבקים סטודנטים רבים כדי לממן את עלויות שכר הלימוד הגבוהות - אלא שבמקרה של 35 סטודנטים מרחבי הארץ, זו בכלל לא אמורה להיות בעיה. מיליארדר ואיל הון קנדי בחר לממן עבורם את הלימודים עם מלגה חסרת תקדים על סך 100 אלף שקלים לכל אחד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המיליארדר ואיל ההון הקנדי סימור שוליך הכריז כי בעודו בחיים יתרום חצי מהונו - זאת עקב רצונו להשקיע בסטודנטים ישראלים בתחילת דרכם שיובילו לבניית דור חדש של מנהיגים בישראל. מנהיגים שבמקום שיעבדו במלצרות בזמן התואר, יוכלו להקדיש את עצמם ללימודים מבלי להתמודד עם יוקר המחייה.

19 סטודנטים מתחומי המדעים כבר זכו השנה במלגה חסרת תקדים של 100,000 ש"ח - ובשנה הבאה יצטרפו אליהם 35 סטודנטים נוספים שיזכו במענק כולל של 3.5 מיליון ש"ח למימון לימודיהם. המלגה הנכספת מיועדת לסטודנטים הלומדים במקצועות המדעים, טכנולוגיה, מתמטיקה והנדסה אשר נדרשים להיות מנהיגים בליבם, בעלי הישגים לימודיים יוצאי דופן וללא אמצעים כלכליים.

100 אלף ש"ח - בתמורה להתנדבות בקהילה

אין תמונה
המיליארדר הנדיב סימור שוליך

על מנת לקבל את המלגה, על הסטודנטים שמעוניינים בכך ולומדים את אחד המקצועות שצוינו, להגיש מועמדות באתר האינטרנט של "מלגת מנהיגי שוליך" ולהיות בעלי ציוני בגרות ופסיכומטרי טובים - זאת בנוסף להיותם בעלי צרכים כלכליים אמיתיים - וגם רצון לתרום שעות התנדבות בקהילה.

בתמורה למלגה הנדיבה במיוחד שיקבלו, הסטודנטים של שוליך יתעסקו בתרומה לקהילה ופיתוח כישורי המנהיגות הטמונים בהם. אחד מהמהלכים שמנסה להוביל שוליך הוא שבעתיד הסטודנטים אשר נהנו מהמלגה יחויבו לתרום לה בחזרה בעתיד - זאת מתוך האמונה השלמה שלו שאלו יהיו בעלי ההון של הדור הבא.

בין מקבלי המלגה היוקרתית היה דביר פרטוש, בוגר תנועת הנוער "בני עקיבא" וספורטאי מצטיין, שזכה במקום הראשון בתחרות שחייה וריצה בישראל ובתחרויות עולמיות של איירון-מן. הודות למלגה לומד פרטוש הנדסת מכונות באוניברסיטת בן גוריון שבנגב וחונך ילדים עם קשיים לימודיים.

"חיפשתי מלגות באינטרנט ואחרי שיטוט אקראי, הגעתי לעמוד המלגה של סימור שוליך", סיפר פרטוש. "הגשתי מועמדות, מילאתי טפסים בהם כתבתי למה המלגה מגיעה דווקא לי - ואחרי זמן קצר, בישרו לי את הבשורה המשמחת".

"הרגשתי כאילו אראלה ממפעל הפיס התקשרה אליי"

זכה במלגה היוקרתית. פרטוש (צילום: רביב שוורץ)
זכה במלגה היוקרתית. פרטוש | צילום: רביב שוורץ

פרטוש התבשר שקיבל את המלגה בגובה של 100 אלף שקלים, בפריסה של 12 אלף שקלים לכל סמסטר - ולא יכול היה לעצור את ההתרגשות. "ההרגשה הייתה מטורפת. כאילו אראלה התקשרה אליי ואמרה לי שזכיתי בלוטו. לומר ששמחתי זה משהו ממש קטן להגיד", הוסיף הסטודנט בר המזל.

לדבריו, הידיעה שהוא לא צריך לדאוג לאופן בו יממן את הלימודים ולעבוד בנוסף, סייעה לו מאוד. "הודות למלגה אני לא צריך להסתמך על ההורים. הכסף משמש גם למימון הלימודים וגם למחייה - כך שזה היה פתרון נהדר. ההורים יסתפקו בלממן את החתונה", התבדח.

בתמורה למלגה היוקרתית שקיבל, פרטוש מנדב מזמנו עבור הקהילה ופועל במרכז סיוע לילדים ע"ש עזריאלי בבאר שבע, בו הוא עוזר להם לילדים מתקשים בלימודים. "רואים את התוצאות בשטח. אני ואחרים מסיעים לילדים - והם יוצאים עם בגרות. זו יוזמה מבורכת".

>> מתלבטים מה ללמוד? רוצים ייעוץ לימודים חינם?