עירום בפריים-טיים: ועדת החינוך של הכנסת דנה היום בפרומו מעורר הסערה של תכנית הסאטירה והבידור "ארץ נהדרת", ששודר בשבועות האחרונים בערוץ 2, בו נראו כוכבי התכנית מתערטלים ובאים במגע זה עם זה. הדיון, שנערך ביוזמתה של חברת הכנסת רונית תירוש (קדימה) הועבר בשידור חי כאן באתר האינטרנט של חדשות 2.

הדיון בוועדת החינוך נפתח בהטחות אשמה קשות ברשות השנייה על אישור הפרומו. "איזה לכלוך יכול להיות בטלוויזיה", אמרה ח"כ ליה שמואלוב בדיון. "אין לזכייניות הטלוויזיה קוד אתי?".

כצל'ה זעם: "יום יבוא ותועמדו לדין"

"בארץ נהדרת אין שום דבר נהדר, זו ארץ מכוערת שמראה את הבעייתיות בחברה הישראלית", תקף ח"כ ניסים זאב. "אין בתכנית כל מסרים חינוכיים תרבותיים, אני לא רואה בה שום דבר וחייבים להגביל את תכניה". לדבריו, יש להחזיר את הצנזורה משום שבכל תכנית יש סקס".

מי שניכר כי הגיע זועם במיוחד לדיון היה ח"כ יעקב כץ, שתקף את עורכת הדין שייצגה את הזכיינית "קשת" בדיון. "יבוא יום ואנחנו נהיה בשלטון, וכל מי שעשה מרשעות לצון יועמד לדין באופן רטרואקטיבי", התלהם כץ. "זוהי תכנית המעודדת אנטישמיות וטוענת שמתנחלים מתכננים לרצוח את חיילי צה"ל. זה כמו שהנאצים עודדו את רצח היהודים בשואה".

ח"כ אנסטסיה מיכאלי הייתה ליחידה שניסתה לגונן בצורה כלשהי על "קשת". "כל אחד רואה בפרומו הזה מסרים משלו. צריך לקחת כל תוכן של התכנית בפרופורציה של סאטירה". נציגת הרשות השנייה בדיון טענה כי אכן התקבלו פניות רבות מהציבור נגד הפרומו, אך היו גם לא מעט תשבוחות עליו.

לדבריה, "מקומה של הרשות השנייה להתערב בתכנים הוא מצומצם מאוד ונעשה רק במקרים חריגים". היא הוסיפה כי "מעטים היו המקרים בהם אכן נעשתה התערבות".

עירומים ומתיזים צבע

לדבריה, "מיצגים כאלה מעוררים אצלי מחשבה אולי בכל צריך צנזורה כלשהי שתייצר קווים אדומים. 'ארץ נהדרת' היא תוכנית מעולה ואינה זקוקה לפרומו שכזה. דיברנו לא פעם על השפעה של מיצגים שונים על הנוער ועל התנהגותו - וזהו מיצג אלים".

הפרומו לעונה הנוכחית, השביעית במספר, של "ארץ נהדרת", הציג את צוות שחקני התוכנית הפופולרית כשהם עירומים כביום היוולדם ומתיזים צבע זה על זה. בעקבות הצגתו נשלחו הגיעו תלונות רבות לנציב תלונות הציבור של הרשות השנייה, והרשות אף פנתה בעניין לזכיינית "קשת". בקשת עמדו בסירובם לערוך בו שינוי כלשהו, והודיעו כי נציגים מטעמם לא ייטלו חלק בדיון.

תגובת קשת

מקשת נמסר בתגובה: "חופש הביטוי הנו מנשמת אפו של המשטר הדמוקרטי. הגבלת יכולת היצירה והביקורת משמעותם פגיעה בזכותם של היוצרים ליצור ולהתבטא ופגיעה בזכותם של הצופים להיחשף למסרים סאטיריים או פארודיים שאינם לטעמו של פוליטיקאי זה או אחר. ח"כ כץ הזדעזע מהמערכון על המתנחלים אותם הוא מייצג בכנסת. תפקידה של הסאטירה להציג תמונת מראה נוקבת, גם אם זו אינה נוחה לחלקנו".