למשפחות האתיופיות בבאר שבע נמאס שמפרידים את ילדיהם מיתר הילדים הלבנים בגן. כמאתיים מפגינים, ובהם הורים לילדים שלומדים בגן, יצאו מקריית הממשלה בעיר וצעדו עד ללשכת ראש העיר רוביק דנילוביץ.

התושבים מחו על האפלייה שמתבצעת מדי יום בגן, שממומן מכספי בציבור ודרשו מראש העיר לסגור את הגן. אחד המפגינים, אב לילד שלומד בגן המפלה, הבחין בשוטר ממוצא אתיופי שמאבטח את המפגינים וקרא לעברו: "אני מתבייש במשטרת ישראל! מחר יגיע התור של הבן שלך".

לחץ המפגינים גרם לראש העיר לרדת אל התושבים כדי לנסות להרגיע את הרוחות, דנילוביץ' אומנם הודה בפני המפגינים שהגן פועל ללא רישיון, אך נמנע מלתת תשובה ברורה לגבי החלטתו אם לסגור את הגן. התושבים הטיחו בפניו האשמות קשות על כך שהאפלייה לא מסיימת בין כתלי הגן. "רוב המטאטאים והמנקים בעיר הזו הם אתיופים", קראו המפגינים.

הגננת: "אין הפרדה - הם מעולם לא היו יחד"

פרשת הגן שמפריד בין הילדים אתיופים ולבין הילדים לבנים ששוהים במהלך היום באותו מתחם נחשפה בחדשות 2 בסוף השבוע האחרון. החלוקה הגזעית הזאת נעשית תחת אפם של מפקחי המדינה שלא עושים דבר לטיפול בתופעה.

אחת הגננות המועסקת בגן הילדים, תועדה במצלמה נסתרת כשהיא אומרות: "מה הפרידו בניהם? הם לא היו ביחד אף פעם". מתוך העדות מתברר כי אותה הפרדה גזעית בין הילדים שקטנים מידי להבין את המתרחש, נמשכת כבר זמן רב.

ואם זה אינו מספיק מקומם, לא ניתן להבין מדוע דווקא בכיתה בה שוהים הילדים הלבנים הסביבה היא מטופחת ומרווחת ואילו כיתת הילדים האתיופים מוזנחת ביותר וגודלה קטן בהרבה.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד פתח בבדיקה והוא מגנה ומוקיע כל תופעה של גילויי גזענות. יודגש כי במקרים בהם התגלו בעבר תופעות של אפליה על רקע גזעני, נקט המשרד במדיניות נחרצת וברורה למניעתן".