שבוע לפני חזרת התלמידים לבית הספר, הציגו ראשי משרד החינוך את נתוני הזכאות לתעודת בגרות לשנת הלימודים הקודמת. על פי הנתונים בשנת תשע"ב חלה עליה של 1.7% בשיעור הזכאים לבגרות, שהם 2,384 תלמידים שקיבלו תעודה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסך הכל עולה מנתוני המשרד כי בשנה שחלפה שיעור הזכאים לתעודת בגרות בכל הארץ עמד על 49.8 אחוזים. עוד הראו הנתונים כי במהלך חמש השנים האחרונות חלה עליה של 3.5 אחוזים בשיעור התלמידים הזכאים לתעודת בגרות. אך במקביל, אחוז הלומדים בכיתה י"ב מתוך בני קבוצת הגיל ירד השנה ב-0.7% לעומת השנה הקודמת.

בגרות
צילום: חדשות 2

פילוח הנתונים המגזרי הפתיע השנה את אנשי משרד החינוך - בדרך כלל הבנות הן אלה שרושמות עלייה גבוהה יותר במסר התלמידות הזכאיות לבגרות, בעוד השנה דווקא הבנים גברו עליהם - עליה של 2.9 אחוזים לעומת 2.2 אחוזים.

השר פירון: "הגיע הזמן שלא רק למדדים יהיה משקל"

המגזר היהודי, ללא המוסדות החרדיים, רשם עלייה של 1.6%, במספר הזכאים לבגרות, שהם עוד 1,495 תלמידים. גם בקרב עולים חדשים נרשמה עלייה בשיעור הזכאים בגובה 2.1 אחוזים. מספר הזכאים במגזר הלא יהודי עלה בשנה שחלפה ב-4.2% - נתון מרשים בהשוואה לשנים הקודמות. עלייה זו מעלה את שיעור הזכאים הכולל לבגרות ל-42.4 אחוזים.

391931
צילום:

בעוד במרבית המגזרים בישראל נרשמה עלייה במספר הזכאים לבגרות, במגזר החרדי ובמגזר הבדואי נרשמה דווקא ירידה קלה של 0.6 אחוזים בשני המגזרים. "אלה נתונים שאנחנו מחויבים לתת עליהם את הדעת. פעלנו בנושא אך אנחנו עדיין לא רואים תוצאות", אמרה מנכ"לית משרד החינוך דלית שטאובר.במסיבת העיתונאים הבוקר נכחו שר החינוך שי פירון, כמו גם קודמו בתפקיד שר הפנים גדעון סער. למרות חילוקי הדעות שנרשמו בין השניים בשבועות האחרונים הם ביקשו לחלוק את הקרדיט על הנתונים המעודדים לדבריהם. "אני מודה לשר החינוך שמצא לנכון להזמין אותי ולפרגן על הנתונים", אמר סער.

מסיבת העיתונאים, הבוקר
מסיבת העיתונאים, הבוקר | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

במהלך מסיבת העיתונאים נשאל שר החינוך פירון מהם היעדים שהוא מציב למערכת בקדנציה הקרובה. בתגובה ענה השר כי "על מנת להציב יעדים צריך עוד קצת זמן כדי להכיר את השטח לעומק, בינתיים אני חושב שהגיע הזמן לגם לשפה, לאווירה, ולרוח יהיה משקל ולא רק למדד כזה או אחר". בהמשך הדברים נשאל פירון על כוונתו לשנות את פורמט בחינות הבגרות. "יש לי עמדה אמביוולנטית בנוגע לנושא", אמר השר. "ישנה ועדה שבוחנת את בחינות הבגרות ועם הגשת מסקנותיה נדע קצת יותר".